Emeryci przekonują się do pożyczek społecznościowych

2014-07-07 12:41:22

Pożyczki społecznościowe odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku usług finansowych, stanowiąc poważną konkurencję dla kredytów bankowych i pozabankowych chwilówek. Korzystają z nich już nawet emeryci.

Polski rynek pożyczek społecznościowych zaczął się rozwijać w 2008 roku. To wtedy na rynku pojawił się serwis Kokos.pl. Był to pierwszy portal dający użytkownikom dostęp do pożyczek społecznościowych. Za nim poszły inne portale. W tej chwili na rynku mam kilkunastu graczy, ale liderem wciąż pozostaje Kokos.pl.

Pożyczki społecznościowe to obszar, na którym właściciel portal jest skazany na ciągłe modyfikacje i ulepszenia sposobu weryfikacji użytkowników. Taką strategię obrał właśnie Kokos.pl, który obecnie jest jednym z filarów rynku nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyniki pokazują, że zainteresowanie pożyczkami tego typu rośnie. Ubiegły rok przyniósł na Kokos.pl 27 tys. 340 aukcji, z których sfinalizowano 6 465 pożyczek. Był to wynik lepszy od 2012 o 6 tys. aukcji, a od 2011 aż o 12 tys. aukcji. Jak podaje lider polskiego rynku pożyczek społecznościowych, z jego aukcji skorzystało już prawie 250 tys. osób. Dokładne dane statystyczne dają nawet głębszy wgląd w sytuację i pokazują, że najmłodszy użytkownik miał lat 18, a najstarszy był emerytem w sędziwym już wieku 96 lat. Jak widać, pożyczki społecznościowe to nie tylko temat dla młodych i obeznanych z komputerami, ale także rozwiązanie dla osób starszych.

W czym należy upatrywać powodów rosnącej popularności serwisów pożyczkowych w Polsce? Wydaje się, że głównym powodem jest fakt, że pożyczka społecznościowa jest ciekawą alternatywą dla ofert parabanków. W serwisie Kokos.pl średnie oprocentowanie wynosi 18,28 proc., ale można znaleźć także dużo tańsze propozycje (nawet na poziomie 1 proc.). Do atrakcyjności finansowej trzeba dodać jeszcze jeden argument, czyli bezpieczeństwo i wysoki poziom spłacalności. To z kolei wynika z coraz lepszego systemu weryfikacji na Kokos.pl. Dzięki temu inwestorzy nie obawiają się pożyczać pieniędzy. System oparty jest on dokładną ocenę poszczególnych użytkowników.

Atrakcyjne oprocentowanie i przyjazna weryfikacja danych osobowych sprawiają, że serwisy takie jak Kokos.pl przyciągają coraz więcej pożyczkobiorców oraz inwestorów. Dane statystyczne wskazują na to, że polski rynek pożyczek społecznościowych jest na najlepszej drodze do powtórzenia sukcesów swoich odpowiedników w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.

Marzena Kazbieruk