Top 5 najlepiej oprocentowanych lokat rocznych

2014-07-15 12:23:04

Lokata to dobry sposób na pomnażanie zarówno zaskórniaków, jak i większych nadwyżek pieniężnych. Które banki w lipcu zaproponują najlepiej oprocentowane depozyty?

Lokaty to bardzo praktyczne i bezpieczne produkty bankowe. Dzięki nim można w prosty sposób powiększyć nasze oszczędności. Lokaty mają to do siebie, że pieniądze na nie złożone nie mogą być zwykle podejmowane z rachunku w trakcie trwania umowy. Jeśli klient zdecyduje się jednak na taki kro, zwykle traci prawo do uzyskania odsetek. Pod tym względem lokaty różnią się od kont oszczędnościowych, gdzie wypłata jest swobodna i nie wiąże się z utratą odsetek. Z drugiej jednak strony lokaty mają tę przewagę nad kontami oszczędnościowymi, że oferują zwykle lepsze oprocentowanie.

Wybierając najlepsze lokaty warto najpierw uświadomić sobie ich różnorodność. Przede wszystkim porównywać należy depozyty z tym samym okresem trwania umowy. Najpopularniejszymi lokatami pod względem okresu deponowania środków są produkty 3-, 6- i 12-miesięczne. Oprócz standardowych lokat deponenci mają również możliwość założenia polisolokaty, lokaty z funduszem, lokaty progresywnej, walutowej, a także lokaty sprzedawanych w pakiecie - z kontem osobistym. Jak widać, wybór jest bogaty. W niniejszym zestawieniu zajmiemy się jednak tylko lokatami rocznymi.

W tej kategorii w pierwszej kolejności w lipcu trzeba zwrócić uwagę na Lokatę Mobilną w WBK Banku Zachodnim. Lokatę możemy w prosty sposób założyć przez Internet. Maksymalna wartość środków włożonych na lokatę to 10 tys. zł. Produkt nie jest odnawialny. Bank Zachodni oferuje w ramach oferty 4 proc., co przy kwocie 10 tys. zł oznacza zysk w wysokości 324 zł.

Druga propozycja to Lokata Meritum Zysku w Internecie udostępniana przez Meritum Bank. Po roku ulokowane w ramach produktu 10 tys. zł (choć oferta nie przewiduje ograniczeń kwotowych w zakresie składanego kapitału) zarobimy 307,8 zł (oprocentowanie 3,8 proc.).

Idea Bank proponuje z kolei Lokatę Efektywną. Jej oprocentowanie to również 3,8 i przy 10 tys. zł zarobimy także 307,8 zł. Produkt nie ma ograniczeń kwotowych i ma charakter odnawialny - tak samo jak w przypadku Meritum Zysku w Internecie.

Lokata BIZ Pro w BIZ Banku zaoferuje klientom oprocentowanie rzędu 3,75 proc. Możemy ją odnowić i wpłacić na nią, ile tylko chcemy. Przy 10 tys. zł zarobimy po roku 303,75 zł.

Ostatnie miejsce w lipcowym zestawieniu top 5 lokat rocznych zajmuje Smart Lokata, również oferowana przez BIZ Bank. Ten produkt ma z kolei oprocentowanie na poziomie 3,65 proc., co równa się zyskowi rzędu 296,65 zł po roku (przy kwocie 10 tys. zł).

Tomasz Słupczyński