Oszczędzać czy inwestować?

2014-06-24 13:13:00

Oszczędzać czy inwestować? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które obawiają się ryzyka związanego z inwestycjami, ale jednocześnie oczekują wysokich zysków.

Lokaty i konta oszczędnościowe to najpopularniejsze formy oszczędzania. Ich największymi atutami są oczywiście gwarancje bankowego funduszu gwarancyjnego, dzięki którym kapitał ulokowany w banku chroniony jest do równowartości 100 tys. euro. Dla konsumentów to jedna z najbezpieczniejszych form lokowania zasobów finansowych. Sceptycy coraz częściej podkreślają jednak blokowanie tym sposobem kapitału na pół roku czy rok w zamian za liche oprocentowanie. Pojawia się pytanie: oszczędzać czy inwestować?

Wszystko zależy od akceptacji ryzyka

Im większe ryzyko jesteśmy w stanie udźwignąć, tym większe pieniądze możemy zarobić. Jest to bowiem stosunek wprost proporcjonalny. Na rynku usług finansowych istnieje szereg różnych form inwestowania: od lokat strukturyzowanych, polisolokat, po fundusze inwestycyjne, a nawet alternatywne źródła inwestycji jak sztuka czy wino. Jeżeli jesteśmy w stanie zaakceptować ryzyko utraty środków, to mamy zdecydowanie większe pole do manewru w kwestii inwestycyjnej. Nie każdy musi znać się na giełdzie i śledzić wykresy, dlatego doskonałą formą pomnażania kapitału są fundusze inwestycyjne, gdzie sztab ludzi pracuje nad sukcesem naszych inwestycji.

Inwestycje bez ryzyka?

Wiele banków posiada w swojej ofercie lokaty strukturyzowane. Są to produkty łączone, gdzie część zainwestowanych pieniędzy przeznaczana jest na depozyty, zaś druga część w opcje. Klient decyduje się na ulokowanie swojego kapitału na określony czas – rok, dwa lata bądź więcej, w zależności od programu inwestycyjnego. W niektórych tego typu produktach istnieje ochrona kapitału, a nawet gwarantowany minimalny zysk. Jeżeli klient wycofa się z umowy wcześniej, to otrzymuje jedynie wartość wykupu. Skutkuje to często mniejszą sumą niż pierwotnie wpłacona.

Osobom, które najbardziej cenią sobie bezpieczeństwo, pozostają lokaty i konta oszczędnościowe. Jednakże zysk netto uzyskany dzięki tym instrumentom jest znikomy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam