Lokata dla nowych środków? Co to oznacza?

2014-06-27 11:52:00

Banki w swoich ofertach depozytowych często proponują promocyjne oprocentowanie dla nowych środków. Jak to rozumieć?

Banki bardzo często oferują nowym klientom promocyjne warunki, aby przyciągnąć dla siebie jak najwięcej osób. Może to być wyższe oprocentowanie lokat, korzystniejsze warunki lokowania pieniędzy, niższa kwota wyjściowa, możliwość założenia depozytu przez Internet lub telefonicznie, a także przedterminowe zerwanie lokat, które nie powoduje utraty odsetek. Mimo wszystko rynek lokat bankowych, niestety, nie jest obecnie atrakcyjny, m.in. z tego powodu, że niemal przez cały ubiegły rok Rada Polityki Pieniężnej obniżała stopy procentowe. Oznacza to, że banki niejako automatycznie obniżały oprocentowanie lokat bankowych.

Sprawdź też: Umowy lokat terminowych - przechowywać czy niszczyć?

Czas, kiedy lokaty bankowe były naprawdę atrakcyjnym produktem bankowym, dawno minął. Wielu właścicieli lokat bankowych zdecydowało się na wycofanie swoich środków, nawet za cenę utraty odsetek, i wykupiło obligacje skarbowe, przelało pieniądze na konta oszczędnościowe albo spróbowało szczęścia na rynkach inwestycyjnych. W ten sposób wycofanych zostało ponad 15 mld złotych. Mimo to nadal na rynku lokat bankowych pozostaje wiele miliardów złotych, bowiem wiele jest osób, które nad zysk przekładają bezpieczeństwo. 

Na rynku lokat bankowych aktualnie najlepsze lokaty, tj. najwyżej oprocentowane, mają takie banki, jak Lions Bank, Deutsche Bank czy Meritum Bank. Wszystkie te banki oprocentowały swoje depozyty bankowe na 5 proc. Każdy z nich proponuje jednak inne warunki. Każda z tych ofert ma swoje zalety i wady. Od indywidualnej oceny zależy, jaka oferta zostanie wybrana. Ciekawą ofertą wydaje się jednak oferta lokaty bezkarnej dla nowych klientów banku BGŻ, którą można zakładać również za pośrednictwem Comperia.pl. To ciekawa propozycja i warto ją przeanalizować.

Interesującą ofertę dla nowych klientów przygotował Getin Bank. Lokata na start jest oprocentowana na 4,5 proc. Jest to lokata odnawialna, jej zerwanie nie powoduje utraty odsetek. Lokatę tę można złożyć za pośrednictwem telefonu oraz przez Internet. Można założyć tylko jedna taką lokatę.

Sprawdź też: Fundusze inwestycyjne - brać zamiast lokaty?

Często tego typu oferty dostępne są nie tylko dla nowych, ale także obecnych klientów, choć z zastrzeżeniem, że można w ramach wyższego oprocentowania ulokować jedynie nowe środki. Co to oznacza? W regulaminach tego typu promocji zawsze wymieniana jest data, w której bank analizuje stan rachunków obecnych klientów. Nowymi środkami będą więc fundusze przekraczające pułap odnotowany przez depozytariusza w uwzględnionym terminie. Jeśli posiadaliśmy przykładowo w dniu badania stanu środków na lokatach i kontach oszczędnościowych danego banku 10 000 zł, to nawet jeśli następnego dnia wypłacimy 5 000 zł, a po tygodniu wpłacimy 20 000 zł, to nowymi środkami będzie suma 15 000 zł, bowiem będzie to nadwyżka ponad saldo zapisane w dniu badania.

Renata Grochowska