Jak nie stracić na pozabankowej pożyczce?

2015-04-08 13:03:44

Do skorzystania z pozabankowej pożyczki skłaniamy się zwykle, gdy banki nie chcą nam udzielić kredytu. Korzystanie z chwilówki bywa kosztowne, dlatego warto poznać szczegóły oferty jeszcze przed podpisaniem umowy.

Pożyczki pozabankowe to często jedyna alternatywa dla osób, które pracują na czarno lub mieli w przeszłości poważne opóźnienia w spłatach rat i nie mają szans na uzyskanie kredytu w banku. Pożyczkę tego typu należy spłacić w określonym, zazwyczaj krótkim terminie (do 30, czasem do 60 dni). W przeciwnym razie są doliczane wysokie opłaty za upomnienia przekazywane listownie czy telefonicznie pożyczkobiorcy.

Lepiej spłacać długi w terminie

Jeżeli przestrzegamy terminów płatności, nie zamawiamy żadnych dodatkowych usług, np. spotkań z doradcą u nas w domu lub pisemnych potwierdzeń przesyłanych pocztą, koszt pożyczki pozabankowej będzie przewidywalny i do zaakceptowania. Za 1000 zł pożyczki zwróconej po 30 dniach zapłacimy średnio 200-300 zł. Kłopoty pojawią się wówczas, gdy nie będziemy terminowo regulować zobowiązań lub gdy trafimy na firmę nieuczciwą.

Klienci firm pozabankowych są chronieni przez prawo

Większość firm pożyczkowych to firmy działające legalnie, uczciwie informujące swoich klientów o kosztach proponowanych usług. Firma pożyczkowa działa zgodnie z prawem, podlega zarządzeniom Ustawy o kredycie konsumenckim i korzysta z kapitału zgromadzonego przez swoich udziałowców i akcjonariuszy. Interesy klienta są chronione poprzez wspomnianą ustawę.

Uwaga na parabanki przyjmujące depozyty

Nieuczciwe firmy pożyczkowe, zwane popularnie parabankami, to instytucje, których kapitał tworzą środki zgromadzone przez klientów, oddane w depozyt. Z tych właśnie pieniędzy są oferowane różnego typu produkty kredytowe, podobne do tych, które znajdziemy w bankach. Parabanki tego typu działają poza prawem. Pożyczki i inwestycje przez nie oferowane są obarczone wysokimi odsetkami i dużą ilością opłat dodatkowych. Korzystanie z ich oferty jest więc nieopłacalne.

Pożyczanie pieniędzy w firmie pozabankowej samo w sobie nie jest niebezpieczne, gdy z góry jesteśmy świadomi kosztów. W momencie podjęcia decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, akceptujemy jego koszty i wszystkie wynikające z umowy konsekwencje. Jeżeli tylko spłacamy należność w terminie, koszt pożyczki jest na poziomie akceptowalnym i nie stracimy na pożyczce dodatkowych pieniędzy.

Ilona Maciejuk