Leasing czy kredyt samochodowy: sprawdź, co lepsze dla Twojej firmy

2014-09-16 08:07:21

Przedsiębiorcy zamierzający sfinansować zakup kolejnego pojazdu mają kilka rozwiązań możliwych do zastosowania, z czego dwa najpopularniejsze z nich to kredyt samochodowy i leasing. Która z tych opcji będzie lepsza dla firmy?

Leasing to coraz popularniejsza forma pozyskiwania maszyn i taboru samochodowego, zwłaszcza wśród małych i średnich firm oraz właścicieli gospodarstw rolnych. Jednym z atutów leasingu operacyjnego jest możliwość wliczenia go w koszty uzyskania przychodu. Kredyt pozwala jedynie na zaliczenie w koszty odsetek oraz kosztów kredytu.

Kredyt samochodowy

Kredyty udzielane przez banki na zakup samochodu są kredytami celowymi. Za ich pośrednictwem można sfinansować zakup różnych pojazdów silnikowych. W zależności od oferty kredytu możliwe jest sfinansowanie pojazdu nawet do 100 proc. jego wartości. Kredyt samochodowy można pozyskać bez konieczności dopełniania rozbudowanych formalności, ale wiele banków wymaga przedstawienia dokumentacji dochodowej. Kredyt samochodowy wymaga również ustanowienia zabezpieczenia, którym może być zestaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu czy cesja z praw polisy AC.

Leasing samochodu

Leasing pozwala uzyskać prawo do użytkowania samochodu w zamian za opłatę w postaci rat leasingowych. W polskim prawodawstwie leasing funkcjonuje jako oddzielna formuła prawna, w której leasingodawca jest właścicielem prawnym pojazdu przekazującym go do użytkowania leasingobiorcy. Leasing jest podobny do dzierżawy lub najmu i w ten sposób funkcjonuje między innymi w ramach prawodawstwa anglosaskiego.

Leasing może również występować w formach leasingu finansowego lub operacyjnego. Leasing operacyjny charakteryzuje się tym, że czas użytkowania samochodu jest krótszy niż okres całkowitego zużycia przedmiotu oraz nie zawiera on opcji wykupu samochodu. Przy leasingu finansowym czas użytkowania zazwyczaj trwa tyle co okres amortyzacji samochodu. Leasing finansowy posiada również klauzulę wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingu.

Leasing czy kredyt?

Zarówno leasing, jak i kredyt mają swoje wady oraz zalety. Dokonując wyboru sposobu finansowania samochodu, istotne jest przede wszystkim porównanie konkretnych ofert, gdyż koszty, które niosą kredyt i leasing są zależne przede wszystkim od konkretnych warunków zapewnianych przez poszczególne instytucje finansowe. Jedną z najważniejszych wad kredytu samochodowego są zabezpieczenia. Z drugiej strony kredyt pozwala pozyskać dowolną sumę, nawet bez wkładu własnego, co jest niemożliwe w przypadku leasingu.

Renata Grochowska