Ile zarobisz na oszczędzaniu?

2014-06-16 08:25:00

Sposobów na oszczędzanie jest wiele, a ile można na nich zarobić?

Aby zaoszczędzić nieco pieniędzy można np. założyć w banku konto oszczędnościowe lub lokatę, która często jest dostępna nawet od kilkuset złotych. Można także zdecydować się na wykup obligacji skarbowych. Wszystkie wymienione sposoby są w zasadzie bezpieczne, ponieważ lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a obligacji skarbowych strzeże Skarb Państwa. Pieniądze można również przechowywać w domu, trzymając w kopercie czy też między bielizną w szafie, ale ten sposób nie jest bezpieczny z wielu powodów włącznie z kradzieżą.

A teraz odpowiedź na pytanie - ile można zarobić na oszczędzaniu z wykorzystaniem produktów bankowych? Z pewnością największym oszczędzanym kapitałem będą zgromadzone pieniądze, a na samym oszczędzaniu nie zyska się kokosów. Konta oszczędnościowe w porywach oprocentowane są na 3-3,5 proc w skali roku, a lokaty bankowe na maksymalnie 4-5 proc. Są to wszystko dochody w skali brutto, od których należy odjąć podatek dochodowy oraz inflację. Na obligacjach skarbowych można zarobić nieco więcej, bo aż 7-8 proc, ale na zysk trzeba poczekać zazwyczaj co najmniej rok, ewentualnie dwa lata.

Szybciej można się wzbogacić, inwestując pieniądze na giełdzie czy też rynku funduszy inwestycyjnych, ale inwestycje oznaczają ryzyko. Inwestując, trzeba brać pod uwagę, że można stracić swoje oszczędności. Oczywiście są bezpieczne sposoby na lokowanie środków, ale dla większości osób zastanawiających się nad wyborem formy oszczędzania najważniejsze jest przechowanie pieniędzy, a nie ryzyko inwestycyjne.

Wydaje się, że najbezpieczniejszym sposobem na oszczędzanie są, mimo niskiego oprocentowania, konta oszczędnościowe. A skoro mowa o oprocentowaniu, to był czas, że konta były oprocentowane nawet na kilkanaście procent. Niestety póki co nie zanosi się, aby banki zwiększyły jego dotychczasową wartość.

Konta oszczędnościowe są jednak atrakcyjne ze względu na to, że stale można wpłacać oraz wypłacać z nich nawet najdrobniejsze kwoty. W przypadku lokat bankowych najczęściej, wycofując pieniądze, traci się zgromadzone odsetki. Jednakże przy wypłatach z kont oszczędnościowych należy pamiętać, że w większości banków tylko 1-2 wypłaty są możliwe bez prowizji, a za pozostałe trzeba już płacić. Ale są też banki, które w ogóle nie pobierają opłat za przelewy z kont oszczędnościowych i takich najlepiej szukać.

Według Comperii.pl najkorzystniejsze konto oszczędnościowe można znaleźć w Getin Banku, gdzie 1-2 przelewy są bezpłatne, a najwyższe oprocentowanie wynosi 3,5 proc. Niestety aby takie konto założyć, trzeba mieć również w instytucji konto osobiste. Decydując się na oszczędzanie, warto też sprawdzić oferty kont oszczędnościowych w ING Banku Śląskim, w którym najtańsze produkty oprocentowane są na 3 proc. Plusem tej oferty jest to, że w tym banku nie trzeba mieć założonego konta osobistego, a liczba bezpłatnych przelewów jest nieograniczona.

Marzena Kazbieruk