Sposoby na sfinansowanie zakupu samochodu

2014-08-04 17:42:36

Planujesz kupić samochód? Doradzimy, skąd wziąć na ten cel pieniądze. 

Kupno samochodu – czy to nowego, czy używanego – dla przeciętnego Polaka jest nie lada wyzwaniem finansowym. Tylko niewielu z nas dysponuje taką ilością gotówki, aby od razu sfinalizować zakup. Jeżeli nie mamy na podorędziu bogatej rodziny, która zechce nam pożyczyć pieniądze, najprościej zwrócić się w tej sprawie do banku. W chwili obecnej banki oferują swoim klientom najrozmaitsze kredyty samochodowe, pożyczki gotówkowe, kredyty balonowe lub pożyczki hipoteczne. Pozostaje kwestia wyboru najkorzystniejszej dla nas opcji. 

Kredyt samochodowy posiada atrakcyjne, niskie oprocentowanie, które jest o wiele korzystniejsze aniżeli pożyczka gotówkowa. Uzyskanie go zależy jednak od wielu czynników – przede wszystkim od wysokości wkładu własnego, jakim dysponuje klient banku, oraz od wieku samego pojazdu. Najczęściej oprocentowanie kredytu samochodowego wynosi od 12 do 15 proc., choć możemy spotkać o wiele korzystniejsze oferty. Oprocentowanie kredytu nie jest wysokie z tej prostej przyczyny, że zazwyczaj sam pojazd jest zabezpieczeniem zobowiązania. Gorzej, jeżeli samochód jest zbyt stary i nie przedstawia dla banku większej wartości. Takie zabezpieczenie kredytu nie jest jednak wygodnym rozwiązaniem dla przyszłego właściciela, dlatego nie każdy chce korzystać z tej formy finansowania zakupu samochodu.

Innym sposobem na uzyskanie pomocy finansowej przy zakupie pojazdu może być zaciągnięcie w banku pożyczki gotówkowej. Jest to najprostsza i najszybsza metoda uzyskania wsparcia finansowego. Bank nie wymaga ani zabezpieczenia, ani nie dopytuje się, na co klient chce przeznaczyć środki finansowe. Nie potrzeba też żadnych czasochłonnych i kosztownych formalności. Niestety, pożyczki gotówkowe charakteryzują się wyższym oprocentowaniem niż kredyty samochodowe. Niekiedy również klient może nie uzyskać wystarczającej sumy pieniężnej, jaką otrzymałby, na przykład zaciągając kredyt samochodowy. Jest to jednak jakieś wyjście z sytuacji, jeżeli samochód jest za stary, a bank nie chce udzielić pod jego zastaw kredytu.

Kolejnym sposobem na uzyskanie wystarczającej sumy pieniędzy na zakup samochodu jest pożyczka hipoteczna. Najczęściej jest ona bardzo atrakcyjna dla klienta: oprocentowanie nie przekracza 10 proc., a okres spłaty jest o wiele dłuższy aniżeli pożyczki gotówkowej lub kredytu samochodowego. Warunkiem uzyskania wsparcia finansowego jest założenie hipoteki, czyli zabezpieczenia na nieruchomości wolnej od obciążeń finansowych. Niewątpliwym minusem pożyczki hipotecznej są żmudne i długotrwałe procedury wymagane przez banki. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby w końcu otrzymać gotówkę niezbędną do zakupu wymarzonego auta.

Innym rozwiązaniem jest kredyt balonowy. Polega on na zaciągnięciu zobowiązania wobec banku samochodowego. W momencie zakupu samochodu klient płaci np. połowę ceny, a drugie 50 proc. – po roku (lub w innym uzgodnionym terminie). Niewątpliwą zaletą kredytu balonowego jest minimalne oprocentowanie kredytu udzielonego na brakującą kwotę lub też brak oprocentowania. Na tego typu kredyt nie może sobie jednak pozwolić przeciętny Polak, ponieważ mało kto dysponuje sumą odpowiadającą połowie ceny nowego samochodu.

Jak widać, jest wiele sposobów na zdobycie środków finansowych na zakup samochodu, zarówno nowego, jak i używanego. To, który sposób wybierzemy, zależy przede wszystkim od nas i od naszych możliwości finansowych. 

Renata Grochowska