Pokonujemy formalności przy zakupie auta używanego

2014-08-19 11:03:51

Planujesz kupić używany samochód? Zapoznaj się z naszymi radami odnośnie do niezbędnych formalności.

Jeżeli ktoś myśli, że transakcja kupna-sprzedaży samochodu używanego to koniec wszystkich niezbędnych formalności, niestety bardzo się myli. Po odebraniu kluczyków od sprzedawcy należy dopełnić formalności, bez których nie będziemy mogli w spokoju cieszyć się nowym nabytkiem.

Jeśli w dniu zakupu używanego auta nie posiada ono ważnego ubezpieczenia OC, najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie tymczasowej ochrony, która będzie obowiązywać przez 30 dni. W tym czasie będziemy mogli spokojnie przerejestrować nasz nowy samochód. Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest bardzo istotne. Niestety, bez ważnej polisy nie dokonamy przerejestrowania.

W ciągu 14 dni od momentu zakupu samochodu powinniśmy udać się do właściwego urzędu skarbowego w celu uiszczenia podatku. W przypadku samochodów danina wynosi 2 proc. wartości rynkowej auta. Warto pamiętać, że obowiązek opłacenia podatku spoczywa na nas wtedy, kiedy kupujemy samochód od osoby prywatnej. Jeżeli kupujemy w komisie, to zobligowany jest do tego właściciel punktu sprzedaży.

Aby zarejestrować na siebie samochód, należy udać się do wydziału telekomunikacji. Należy zabrać ze sobą stare tablice rejestracyjne samochodu, a także wypełnić odpowiedni wniosek. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą umowy kupna-sprzedaży samochodu, dowodu osobistego, karty pojazdu oraz ważnej polisy OC.

Rejestracja samochodu trwa około miesiąca. Na ten okres nowy właściciel samochodu otrzymuje tzw. miękki dowód, czyli tymczasowy dowód rejestracyjny. Po upływie 30 dni należy odebrać z wydziału telekomunikacji właściwy, stały dokument.

Warto pamiętać o zmianie danych osobowych na polisie ubezpieczeniowej. Oczywiście, jeżeli nie odpowiada nam ubezpieczyciel, możemy wypowiedzieć dotychczasową umowę i zawrzeć nową. Na zmianę mamy również 30 dni. Dobrze wiedzieć, że aby zawrzeć nową polisę lub zmienić dane w już obowiązującej, należy mieć przepisany samochód na siebie. 

Renata Grochowska