5 porad dla początkującego inwestora

2014-06-17 12:34:00

Początkujący inwestor winien pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, zanim uczyni użytek ze swoich oszczędności.

Inwestowanie kusi wiele osób. Jest coś pociągającego w pomnażaniu pieniędzy z wykorzystaniem instrumentów finansowych. Niestety nie sposób tego czynić dobrze bez odpowiedniej wiedzy. Zwracamy zatem uwagę na pięć kluczowych aspektów, które powinien mieć w świadomości początkujący inwestor.

W pierwszej kolejności inwestor winien zdobyć podstawową wiedzę na temat instrumentów finansowych. Nie mamy tu na myśli czytania opasłych tomów lub encyklopedii finansów. Chodzi raczej o zdobycie podstawowych informacji na temat tego, czym są fundusze, obligacje, akcje etc. Wbrew pozorom znalezienie takich danych nie jest trudne i wszystko w praktyce możemy znaleźć na finansowych portalach internetowych, takich jak choćby Comperia.pl.

Jeśli już będziemy wiedzieć podstawowe rzeczy, to możemy zacząć zastanawiać się, jaką strategię inwestycyjną obieramy. Do wyboru mamy trzy opcje. Możemy m.in. inwestować agresywnie. Jest to rozwiązanie na pewno najbardziej kuszące. Jego problemem jest jednak to, że jest to opcja też najbardziej ryzykowna. Trzeba się zastanowić, czy możemy sobie pozwolić na ryzyko. Jeśli nie agresywnie, to zawsze można inwestować zachowawczo i bezpiecznie. Tutaj z kolei nie ma co spodziewać się świetnych zysków, ale przynajmniej mamy pewność zachowania tego, co mamy. Ostatnie rozwiązanie jest pośrednie, czyli podzielenie środków na inwestycje agresywne i bezpieczne. Wydaje się, że jest to opcja najlepsza.

Kolejna sprawa to wybór instrumentów inwestycyjnych. Opcji jest bardzo dużo od funduszy inwestycyjnych, poprzez obligacje skarbu państwa lub obligacje firmowe, na rachunku oszczędnościowym lub lokacie skończywszy. Wybór jest bogaty i dobrze jest dokładnie porównać oferowane produkty.

Czwarta rzecz, którą warto wiedzieć to informacja, że jeśli chcemy osiągać dobre wyniki to należy działać szybko i być czujnym. Inwestowanie wymaga uwagi. Osoby, które nie mają na to czasu, lepiej niech złożą pieniądze na rachunek oszczędnościowy.

Na koniec trzeba przypomnieć początkującym inwestorom, aby zawsze mieli plan B i zabezpieczenie. Inwestowanie wszystkich posiadanych środków w jeden produktów jest co najmniej mało rozsądną taktyką. Doświadczeni inwestorzy wiedzą, że inwestowanie to gra zajmująca dużo czasu.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam