Jakie dochody wystarczą do kredytu samochodowego?

2014-06-03 14:12:00

Kredyt samochodowy jest znacznie tańszy od tradycyjnych pożyczek gotówkowych. Jednak do jego uzyskania niezbędne jest posiadanie stałej pensji, którą jesteśmy w stanie udokumentować. Jakie dochody wystarczą do takiego kredytu?

Minimalny dochód, który należy wykazać przy wnioskowaniu o kredyt samochodowy, jest zależny od konkretnego banku. Przeważnie, kwoty te rozpoczynają się od 700 złotych netto. Istotne, aby posiadać stałe zatrudnienie. Najprościej, nawet przy stosunkowo niewielkich zarobkach jest uzyskać zgodę, posiadając umowę o pracę. Jeśli dodatkowo jest ona na czas nieokreślony i trwa od co najmniej pół roku, nasze szanse rosną.

W przypadku umowy zlecenia czy o dzieło rozpoczynają się schody. W takich sytuacjach dobrze jest, jeśli stosunek pracy trwa nieprzerywanie przynajmniej rok (niektóre banki wymagają nieprzerwanej pracy u danego pracodawcy nawet przez 24 miesiące). Przedsiębiorcy decydujący się na kredyt samochodowy muszą dostarczyć bankom najróżniejszych zaświadczeń, potwierdzających dochody firmy zazwyczaj z ostatnich trzech miesięcy - choć czasem i sprzed pół roku czy roku. W niektórych przypadkach może być to kłopotliwe, stąd wiele firm decyduje się na leasing

W komfortowej sytuacji znajdują się za to emeryci i renciści, którzy stanowią wiarygodne źródło, bowiem otrzymują pieniądze od państwa. I jak się okazuje, to oni bardzo często najszybciej uzyskują zgodę na pożyczkę. Dobrze jest wiedzieć również to, że nawet niewielkie dochody, sięgające 700 złotych netto, wystarczą, jeśli nie posiadamy żadnych innych zobowiązań. Takim klientom banki są w stanie wypłacić nawet duże kwoty, w zupełności wystarczające na wymarzony samochód.

Warto pamiętać, iż znaczącą rolę odgrywa także wkład własny. Jeśli jest on stosunkowo wysoki - uzyskanie kredytu samochodowego jest łatwiejsze. Niezależnie od wysokości naszych dochodów, ważne, aby były one stałe i regularne. Właściwe ich przedstawienie (w postaci zaświadczenia od pracodawcy czy wykazu z konta bankowego) jest najbardziej wiarygodnym dla banków dowodem na to, że kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać swój dług.

Marzena Kazbieruk