Lokata czy inwestycja - co bardziej się opłaca?

2014-06-13 11:17:00

Każdy, kto planuje pomnażanie swoich oszczędności, zetknie się z problemem, gdzie ulokować pieniądze - w funduszach inwestycyjnych czy na lokacie? Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom tych dwóch rozwiązań.

W zasadzie wybór spośród dwóch przedstawionych opcji - inwestycji i lokaty - warunkować będą dwa czynniki: stopień ryzyka, jaki jesteśmy skłonni podjąć, i oczekiwana wysokość zysków. Wybierając bardziej zachowawczą strategię, zapewniamy sobie niższe, ale za to pewne wpływy. Z kolei inwestując w fundusze, możemy zarobić sporo więcej, natomiast narażamy się przy tym na utratę zainwestowanego kapitału.

Lokata = mniejsze ryzyko

Jeśli nie posiadamy w sobie żyłki hazardzisty lub jesteśmy początkującym inwestorami, lokata jest dla nas idealnym produktem oszczędnościowym. Taka forma pomnażania kapitału nie wymaga od nas właściwie żadnej fachowej wiedzy, ani zmysłu rekina z Wall Street. Nasza rola ogranicza się jedynie do wyboru opcji bankowej spełniającej nasze wymogi i zdeponowania na niej środków. I to w zasadzie wszystko. Dalej liczymy już tylko zarobione odsetki i cieszymy się spokojnym snem. Lokata to obecnie jedna z najpewniejszych form inwestycyjnych, pod warunkiem, że instytucja, w której ulokujemy swoje pieniądze, będzie posiadała gwarancję BFG (Bankowego Funduszu Gwarancyjnego). To rozwiązanie daje także komfort czasowy - sami wybieramy, jak długo nasze pieniądze będą zarabiać. Nie ma problemu, aby znaleźć opcję kilkumiesięczną lub roczną.

Wraz z zyskami wzrasta ryzyko

Rynek finansowy jest również łaskawy dla odważnych, którzy pragną zarobić więcej. Dziś inwestycje to w zasadzie nieskończona ilość opcji. Sami wybieramy strategię - zachowawczą, z mniejszym przewidywanym zyskiem, lub agresywną, w której zyski mogą być bardzo wysokie, ale ryzyko utraty środków również wzrasta. W tej sytuacji powinniśmy wykazać się chociaż podstawową wiedzą z zakresu finansów i ekonomii. Im wyższe posiadamy kompetencje, tym większy możemy mieć wpływ na swoje inwestycje. Czy zatem jest to rozwiązanie wyłącznie dla ekspertów? Nie, bo tak naprawdę przebieg inwestowania swoich środków, możemy powierzyć fachowemu doradcy, my jedynie wybieramy zakres, jaki obejmą nasze inwestycje. Należy liczyć się z tym, że fundusze inwestycyjne nie zapewnią nam zysku w idealnej prostej linii - będą zdarzały się straty, zwłaszcza jeżeli nasz pakiet obejmuje akcje, natomiast nie oznacza to, że w końcowym rozrachunku nie wyjdziemy na plus.

Jak widać, rynek finansowy daje nam nieograniczone możliwości pomnażania pieniędzy. My musimy jedynie wybrać sposób, w jaki chcemy uzyskać profity.

Ilona Maciejuk