Od czego chroni ubezpieczenie pożyczki?

2014-09-05 12:07:29

Oferty pożyczek z ubezpieczeniem to coraz częściej norma na polskim rynku usług finansowych. W jakich sytuacjach ochronią kredytobiorców takie polisy?

Przez długi okres ubezpieczenie do kredytu wiązało się głównie z kredytami hipotecznymi o charakterze długoterminowym. Wraz z upływem czasu oferta ubezpieczeń została rozszerzona na kredyty konsumenckie oraz pożyczki konsumenckie. Dotyczy to zarówno banków, jak i pozabankowych firm pożyczkowych. Mają one w swoich ofertach szereg pożyczek gotówkowych (nawet tych krótkoterminowych), które są dostępne razem z odpowiednią polisą.

Ubezpieczenie do pożyczki gotówkowej jest efektem współpracy towarzystw ubezpieczeniowych i firm pożyczkowych. Ta współpraca pozwala na zaproponowanie klientowi interesującego i atrakcyjnego produktu finansowego, który jednocześnie jest odpowiednio zabezpieczony.

W przypadku ubezpieczeń spłat pożyczek gotówkowych proponuje się najczęściej ubezpieczenia od skutków nieszczęśliwych wypadków (NNW), ubezpieczenia na życie, a także na wypadek doznania uszczerbku na zdrowiu i hospitalizacji pożyczkobiorcy. Wśród ofert znajdziemy także polisy, które chronią przed utratą pracy. Co daje taka polisa pożyczkobiorcy? Po pierwsze, w razie utraty pracy ma on pewność, że pożyczka lub jej część zostanie spłacona przez towarzystwo ubezpieczeniowe. To uchroni klienta przed popadnięciem w dodatkowe koszty i przedłużenie zadłużenia. Po drugie, jeśli pojawi się jakieś zdarzenie losowe lub będziemy mieć problemy zdrowotne, to również w spłacie pomoże ubezpieczyciel. W efekcie klient ma ochronę na wypadek trudności finansowych. Takie polisy są pożyteczne nie tylko z perspektywy pożyczkobiorcy, ale przede wszystkim pożyczkodawcy, który dołączając do pożyczki ubezpieczenie, zapewnia sobie dodatkowe zabezpieczenie i tym samym ogranicza własne ryzyko kredytowe. Sam pożyczkobiorca decydując się na ubezpieczenie pożyczki staje się w oczach firmy pożyczkowej bardziej wiarygodny.  

Podsumowując, ubezpieczenie pożyczki gwarantuje ochronę w podobnych sytuacjach, jak to ma miejsce przy ubezpieczeniu kredytu hipotecznego. Zakres jest ten sam z tą różnicą, że okres trwania ochrony jest proporcjonalnie krótszy. To oczywiście oznacza niższe koszty ubezpieczenia i sprawia, że przy pożyczce gotówkowej ubezpieczenie jest bardziej atrakcyjne.

Marzena Kazbieruk