Co zrobić, żeby dostać kredyt samochodowy?

2014-05-15 17:40:00

Marzysz o nowym samochodzie, jednak stan Twojego portfela nie pozwala na taki zakup? Jeżeli tak jest, to już dzisiaj powinieneś zastanowić się nad kredytem samochodowym. Uzyskanie finansowania z banku na taki cel wiąże się jednak z pewnymi formalnościami.

Oferta bankowa w odniesieniu do sposobów finansowania auta jest dosyć uboga. Otóż najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest dzisiaj kredyt samochodowy, jednakże nie każdy może sobie na niego pozwolić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać w tym celu z kredytu gotówkowego, jednakże taki kredyt jest droższy. Alternatywną opcją jest również leasing – w tym konsumencki.

Odpowiednia analiza ofert instytucji kredytujących jest przy wyborze kredytu obowiązkowa. Pomocne mogą okazać się porównywarki finansowe, które po wpisaniu przez nas określonych parametrów pokażą nam, jak klarują się propozycje poszczególnych banków. Porównując poszczególne warianty ofert, warto zwrócić uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która pokazuje całościowy koszt kredytu.

Co zrobić, żeby dostać kredyt samochodowy? Aby móc się niego ubiegać, bank będzie wymagał od nas kilku dokumentów. Będzie to przede wszystkim dowód osobisty, prawo jazdy oraz zaświadczenie od pracodawcy o osiąganych przez wnioskodawcę dochodach. Jeżeli klient prowadzi działalność gospodarczą, to bank zażąda od niego dokumentów świadczących o prowadzeniu działalności gospodarczej i zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami do US czy ZUS.

Istotne są dokumenty dotyczące samochodu, który planujemy kupić w ramach kredytu. Przede wszystkim bank zażąda od nas karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego. Będzie nam również niezbędne zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów. Jeżeli nabywamy auto od osoby fizycznej, to będzie nam także potrzebna umowa kupna-sprzedaży bądź faktura. 

Oprócz niezbędnej dokumentacji każdy pretendent do kredytu musi wykazać się zdolnością kredytową, która badana jest w sposób indywidualny przez każdy bank. Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, przed wnioskowaniem o kredyt samochodowy, warto spłacić wszystkie dotychczasowe zadłużenia, zamknąć karty kredytowe albo wydłużyć okres spłaty posiadanych pożyczek, jeśli ich raty są zbyt wysokie, byśmy mogli mieć szansę na uzyskanie kolejnego kredytu.

Tomasz Słupczyński