Ile kosztuje Hyundai w kredycie 50/50?

2014-05-16 09:13:00

Kredyt samochodowy 50/50 to kredyt z wkładem własnym. Sprawdźmy, ile w ramach niego będzie kosztować nowy Hyundai.

Kredyt 50/50 oznacza konieczność wpłaty 50 proc. ceny auta u dealera samochodowego już podczas zakupu pojazdu. Drugą połowę jesteśmy zobowiązani wpłacić rok po odbiorze auta. Większość tego typu kredytów jest nieoprocentowana. Obowiązkowa jest jednak prowizja za udzielenie finansowania. Owa prowizja jest ustalana indywidualnie, w większości przypadków wynosi kilka procent i naliczana jest od wartości samochodu. Koncerny samochodowe na tego typu kredytach zarabiają, ale nie dzięki oprocentowaniu, ale właśnie dzięki prowizji, którą kredytobiorca wpłaca jednorazowo w dniu podpisania umowy o kredyt (prowizja często jest przy tym kredytowana).

A ile w kredycie 50/50 kosztuje nowy Hyundai? Nowy Hyundai i10 to koszt rzędu 35900 złotych. W kredycie oferowanym w opcji 50/50, oferowanym w jednym z salonów, jedynym kosztem umowy jest prowizja w wysokości 10 proc. Kredytobiorca przy zakupie pojazdu wpłaca koszt początkowy, czyli pierwszą połowę wartości samochodu, równą 17950 złotych, powiększony o 10 proc. prowizji, czyli około 3500 złotych. Kolejne 50 proc. ceny auta oddaje po pierwszym roku jego użytkowania.

Do wyboru klienta pozostaje również kredyt auto-moto, czyli tradycyjny kredyt samochodowy. Oprocentowanie tego kredytu jest jednak wyższe, toteż kredyt mniej opłacalny. Dodatkowo możemy spotkać się z ubezpieczeniem tego rodzaju kredytu jednakże jest ono naliczane od 50 proc. wartości samochodu.

Kredyt 50/50 jest opłacalnym rozwiązaniem wówczas, gdy mamy kapitał własny lub istnieje możliwość sprzedania posiadanego już auta , którego stanowi brakującą kwotę potrzebną do opłacenia połowy wartości upatrzonego pojazdu.  Oferta tego typu często okraszona jest mianem „ 0 proc.”. Czy naprawdę taka forma finansowania nie ma żadnego oprocentowania? Otóż trzeba przyznać, że te zerowe oprocentowanie odnosi się do oprocentowania nominalnego, które nie bierze pod uwagę wszystkich kosztów określonego kredytu. Dlatego, szukając najkorzystniejszego wariantu oferty kredytowej, należy zwracać uwagę na RRSO.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam