Gdzie zaciągnąć tanią pożyczkę społecznościową?

2014-05-29 11:16:00

W poszukiwaniu tanich pożyczek i kredytów klienci często zapominają o pożyczkach przez Internet, czyli tzw. pożyczkach społecznościowych. Oferta takich pożyczek jest coraz bogatsza.

Kredyty i pożyczki można uzyskać w bankach, firmach pozabankowych lub u osób prywatnych. Polskie społeczeństwo nie jest tak bogate, aby obyć się bez pożyczania pieniędzy. Zresztą nawet społeczeństwa bogatych państw sięgają po kredyty i pożyczki, bowiem tak jest taniej i wygodniej, np. przy realizacji konkretnych inwestycji. Poza tym nigdy nie jest tak, że wszyscy mają pieniądze i zawsze znajdzie się pewna grupa osób, która ich potrzebuje. Zdarza się, że banki z różnych względów odmawiają kredytu, zaś w firmach pozabankowych jest zbyt drogo, najlepiej wtedy poszukać finansowej pomocy w Internecie, czyli za pośrednictwem pożyczek społecznościowych.

Sposób zaciągania pożyczki społecznościowej

Pożyczki społecznościowe lub inaczej pożyczki społeczne polegają na zawieraniu transakcji pomiędzy osobami prywatnymi, bez zbędnych procedur i zbierania stosów dokumentów. Transakcje są finalizowane za pośrednictwem Internetu, konkretnie dedykowanych do tego serwisów elektronicznych. Zawsze znajdą się osoby posiadające nadwyżki finansowe, ale są też takie, które nie dysponują niezbędną gotówką. Transakcja odbywa się w ten sposób, że osoba z nadwyżkami oferuje w Internecie określoną sumę pieniędzy na ustalony procent, z kolei osoba pragnąca zaciągnąć pożyczkę wskazuje potrzebną kwotę i satysfakcjonujące ją odsetki. Jeżeli strony się porozumieją, zawierają transakcję pożyczkową. Procedura odbywa się w ramach określonych przepisów prawa.

Zasady funkcjonowania pożyczek przez Internet

Najpierw należy zarejestrować się na określonym portalu, do czego będzie potrzebny skan dowodu osobistego lub zdjęcie. Dobrze jest zachować do wglądu inne dokumenty, np. paszport czy prawo jazdy. Im więcej zeskanowanych dokumentów, tym niższy koszt weryfikacji. Spłata pożyczki może być przeprowadzona w ratach lub całościowo. Zasady pożyczania pieniędzy pod względem wysokości kwot zależą od firmy przeprowadzającej transakcje. Początkowo są to niewielkie kwoty, np. do 2 tys. zł, ale jeżeli pożyczkobiorca okaże się uczciwy i spłaci wszystko w terminie, może liczyć na większe środki. W ten sposób przeprowadzane są transakcje pożyczkowe w firmie kokos.pl.

Portale udzielające pożyczek społecznościowych

W Polsce pożyczki społecznościowe dopiero wchodzą na rynek. Obecnie funkcjonuje sześć portali zajmujących się takimi transakcjami finansowymi: kokos.pl, finansowo.pl, sekrata.pl, zakra.pl, pożycz.pl oraz abisinwestor.pl.

Ilona Maciejuk