Zacznij już oszczędzać na emeryturę

2014-08-08 10:19:32

Wszystko wskazuje na to, że przyszłe świadczenia emerytalne będą jeszcze niższe niż obecne – potwierdza to zarówno ZUS, jak i OFE. Najlepiej jeżeli przyszli emeryci zaczną sami oszczędzać na swoje emerytury.

Polski system emerytalny od dawna jest niewydolny. Choć jest stale reanimowany, nie spełnia oczekiwań emerytów. Obecni emeryci najczęściej korzystali z usług ZUS. Z rekonstrukcją polskiego systemu emerytalnego (aktualnie funkcjonują tam trzy filary: ZUS, OFE i IKE) wiązano wielkie nadzieje. Wszystko wskazuje jednak na to, że emerytury przyszłych emerytów będą zdecydowanie niższe niż obecne. Przyszli emeryci już teraz powinni zacząć oszczędzać na swoje emerytury.

Można to robić na wiele sposobów. Najlepiej zacząć od IKE, czyli od Indywidualnych Kont Emerytalnych. Ponadto warto korzystać z kont oszczędnościowych, a także z lokat bankowych. Banki dla swoich klientów mają też przeróżne pakiety oszczędnościowo-inwestycyjne. Klienci mogą z tej oferty skorzystać.

Warto zacząć oszczędzanie od odkładania nawet najdrobniejszych kwot na kontach oszczędnościowych. Na konta te można przelewać nawet drobne kwoty, ponadto można z nich wypłacać pieniądze – czego na przykład nie można robić w przypadku lokat bankowych (traci się wówczas odsetki). Należy pamiętać, że najczęściej tylko jeden przelew w miesiącu jest bez prowizji, za pozostałe trzeba już zapłacić. Mimo to odkładanie pieniędzy – czy też raczej oszczędzanie – najlepiej rozpocząć właśnie od kont oszczędnościowych. Później, kiedy już mamy odłożoną pewną kwotę, można ją zdeponować w banku na określony procent.

Wyliczono, że odkładając miesięcznie 200 zł, można w konsekwencji uzyskać emeryturę wyższą aż o 2000 zł. To naprawdę dobra prognoza dla przyszłych emerytów. Nie każdy musi odkładać od razu 200 zł. Jeżeli kogoś nie stać, może to być 100 zł lub 50 zł, co w końcowym rozrachunku również staje się niebagatelną kwotą. Oczywiście, propozycja ta jest skierowana do osób, które chcą podwyższyć swoje świadczenia emerytalne.

Jak się okazuje, tylko 8 proc. Polaków deklaruje systematyczne oszczędzanie. A im wcześniej przyszli emeryci zdadzą sobie sprawę z tego, że jak najwcześniej powinni zacząć oszczędzać, tym lepiej. Można oczywiście liczyć na odwrócony kredyt hipoteczny, ale trzeba mieć odpowiednią nieruchomość do zastawienia, a poza tym nie są to wysokie świadczenia. Przez całe życie zawodowe człowiek przyzwyczaja się do pewnego standardu życia, który wraz z przejściem na emeryturę się kończy. Jeżeli nie ktoś nie ma odłożonych pieniędzy, będzie musiał zmienić swoje przyzwyczajenia.

 

Renata Grochowska