Jak działają pożyczki w Kokos.pl?

2014-05-22 17:25:00

Na polskim rynku usług finansowych od kilku lat obecna jest nowa forma pożyczania pieniędzy - pożyczki społecznościowe. Przykładem platformy, która umożliwia ich uzyskanie jest Kokos.pl.

Kokos.pl to platforma internetowa, na której możemy zaciągać pożyczki społecznościowe. Ten pomysł przyszedł do Polski z Wielkiej Brytanii, gdzie powstał pierwszy serwis umożliwiający realizację tego typu form kredytowania.

Pożyczanie w Internecie to sposób na ominięcie procedur bankowych czy tych stosowanych przez firmy pożyczkowe. Platformy takie jak Kokos.pl to w praktyce platformy aukcyjne. Działają one w ten sposób, że w wirtualnej przestrzeni opracowanej przez twórców serwisu spotykają się zarówno pożyczkodawcy (tak zwani inwestorzy, którymi są osoby fizyczne), jak i pożyczkobiorcy (osoby fizyczne lub firmy).

Na platformie można spełniać jedną z dwóch ról. Jeśli jesteśmy pożyczkodawcą, to naszym zyskiem jest oprocentowanie, jakie zaproponujemy na platformie. Co ważne, oprocentowanie jest negocjowane między zainteresowanymi stronami. Zawsze istnieje możliwość jego modyfikacji i dostosowywania do pożyczanej kwoty, wymagań drugiej strony. Jeśli pojawimy się na Kokos.pl jako pożyczkobiorca, to wystawiamy aukcję ze swoją ofertą, przedstawiając na platformie swoje potrzeby i oczekiwania. Czekamy następnie na to, aż pojawi się ktoś, kto będzie zainteresowany udzieleniem nam pożyczki.

System pożyczania na Kokos.pl został zorganizowany tak, aby chronić obie strony procesu. Wydawać by się mogło, że pożyczanie od nieznanych nam osób jest niebezpieczne. W praktyce jednak dzięki systemowi zabezpieczeń, wysokim wymaganiom związanym z informacjami na temat pożyczkobiorców i pożyczkodawców transakcje są bardzo transparentne. Relacje między obiema stronami są uregulowane szczegółowymi przepisami. Określają one sposób zawierania transakcji i pytania o oferty. Dla przykładu pożyczkobiorca może założyć aukcję (trwa ona wyjściowo 7 dni, można ją przedłużyć do 14 dni), na której poda swoje dokładne potrzeby. Jeśli jakiś inwestor będzie zainteresowany sfinansowaniem pożyczki, to może zadać pytania, sprawdzić dokładny profil pożyczkobiorcy etc.

Reasumując, Kokos.pl oferuje profesjonalnie zorganizowaną, w pełni bezpieczną i bardzo efektywną platformę do pożyczania pieniędzy. Jest to platforma zarówno dla tych, którzy szukają pomocy finansowej, jak i dla tych, którzy chcieliby zarobić na pożyczaniu pieniędzy innym.

Renata Grochowska