Sfinansuj zakup samochodu z pożyczką bez BIK

2014-05-12 11:36:00

Kupno nowego samochodu to bardzo kusząca opcja. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. W sytuacji, gdy pomocy nie zechce udzielić nam bank, możemy spróbować swoich sił w firmach oferujących pożyczki bez BIK.

Nowy samochód to zawsze atrakcyjna perspektywa i nie dziwi, że wiele osób jest gotowych na jego zakup nawet mimo konieczności zaciągnięcia kredytu. Niestety nie każdy bank będzie w stanie udzielić nam pomocy, a na drodze może nam stanąć wiele przeszkód. Jedną z nich jest z pewnością negatywna historia kredytowa w BIK. W takiej sytuacji można rozpocząć poszukiwania innych rozwiązań, w przypadku których sprawdzanie raportów BIK nie będzie konieczne. Takie oferty znajdziemy w kilku pozabankowych firmach pożyczkowych, jednak należy zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście będą one dla nas korzystne.

Większość firm pożyczkowych oferujących pożyczki bez BIK specjalizuje się w tzw. mikropożyczkach. W ramach nich udzielane są zazwyczaj kwoty jedynie trzycyfrowe, przez co nie można nazwać ich przydatnymi w kwestii zakupu samochodu. Zdarzają się jednak także oferty na większe kwoty. Takie znajdziemy między innymi w firmie Provident (pożyczka w Pakiecie Gotówka) i Profi Credit (Standardowa pożyczka konsumencka). Niestety, w obu przypadkach maksymalna kwota kredytu zamyka się w kwocie 10 tysięcy zł. Kupno nowego samochodu to wydatek od około 30 tysięcy zł, przez co nawet te oferty nie zaspokoją naszych wymagań.

Zanim ogarnie nas rozczarowanie, powinniśmy zastanowić się, czy taka sytuacja nie wyjdzie nam na dobre. Nawet jeśli dana firma pozabankowa byłaby w stanie udzielić nam pożyczki na odpowiednią kwotę, to warunki jej spłaty mogłyby doprowadzić nas do bankructwa. Maksymalne dopuszczalne oprocentowanie połączone z wieloma dodatkowymi kosztami sprawiają, że rzeczywista roczna stopa procentowa takich pożyczek wzrasta nawet do kilkuset punktów procentowych. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie uregulowanie wszelkich zobowiązań i poprawa swojego scoringu BIK, a dopiero następnie ubieganie się o pożyczkę, tym razem już w instytucjach bankowych. Z pewnością wiele na tym zaoszczędzimy i unikniemy bardzo prawdopodobnych i przykrych konsekwencji.

Tomasz Słupczyński