Dokąd po kredyt samochodowy na rozbudowę floty aut?

2014-05-07 14:36:00

Przedsiębiorstwo z branży transportowej nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować bez odpowiednio rozbudowanej floty samochodowej. Sposobów na pozyskanie pojazdów jak najtańszym kosztem jest kilka.

Jeżeli przedsiębiorcy decydują się na kredyty na zakup pojazdów specjalistycznych, ciężarowych, dostawczych czy nawet osobowych, powinni sprawdzić ofertę zarówno banków komercyjnych, jak i samochodowych. W wielu przypadkach zakup samochodów na kredyt niekoniecznie jednak firmom się opłaca, więc coraz więcej z nich zwraca się o pomoc do firm leasingowych.

Decydując się na leasing, firma nie jest właścicielem leasingowanych aut, a tylko z nich korzysta na podstawie umowy leasingowej, płacąc w określonej wysokości raty. W zależności też, czy jest to leasing operacyjny czy finansowy, prowadzone są odpisy amortyzacyjne. Nie ulega jednak wątpliwości, że leasing samochodowy dla firmy potrafi być o wiele korzystniejszym sposobem finansowania rozbudowy floty aut niż kredyty samochodowe.

Z kolei kredyty samochodowe przedsiębiorcy mają szansą spłacić wcześniej, jeżeli na przykład sytuacja finansowa firmy znacznie się poprawi. Oczywiście przed podjęciem decyzji o kredycie samochodowym właściciele firm powinni sprawdzić  warunki dostępnych ofert bankowych, wybierając te z nich, w przypadku których banki nie pobierają prowizji za wcześniejszą spłatę zadłużenia. Pamiętajmy też o jeszcze jednej ważnej rzeczy, mianowicie, jeżeli przedsiębiorstwo ma zamiar zakupić na kredyt co najmniej kilka samochodów w banku dedykowanym konkretnej marce, często może liczyć na rabaty zarówno kredytowe, jak i upusty na cenach samochodów.

Jeżeli przedsiębiorstwa planują wymianę samochodów używanych na nowe bądź mają zamiar powiększyć swoja flotę samochodową, powinni sprawdzać oferty promocyjne, które niemal zawsze istnieją w ofertach bankowych. No i firmy powinny sprawdzać, na jakich zasadach mogą powiększyć swoją flotę w bankach samochodowych, które częściej mają ciekawsze oferty dla swoich klientów niż banki komercyjne. 

Tomasz Słupczyński