Czy lokata z funduszem inwestycyjnym się opłaca?

2014-04-25 19:40:00

Lokata z funduszem inwestycyjnym zachęca wyższym oprocentowaniem do inwestycji. Czy takie rozwiązanie się opłaca?

Wśród oferowanych przez banki produktów finansowych można znaleźć wysoko oprocentowane lokaty połączone z inwestowaniem pieniędzy również w jednostki funduszy. Korzystając z takich rozwiązań, można osiągnąć spore zyski, niestety ryzyko finansowe również jest dużo wyższe niż w przypadku typowej lokaty. Lokaty z funduszem inwestycyjnym są najczęściej oferowane przez instytucje, które prowadzą lokaty bankowe, a jednocześnie współpracują z Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych w ramach jednej grupy bankowej. Jak działa taki produkt? Część pieniędzy jest wpłacana w banku na standardową lokatę, która ma gwarantowany zysk z oprocentowania, a pozostałe środki trafiają do funduszu inwestycyjnego. Atutem takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z nierzadko lepszego oprocentowania lokaty w stosunku do jej średniej wartości na rynku bankowym. Do minusów należy zaliczyć konieczność opłacenia prowizji od pieniędzy, które trafiają do funduszu inwestycyjnego.

Co ma zapewnić lokata z funduszem?

Tak skonstruowany produkt ma zagwarantować pewny zysk z lokaty oraz spore korzyści z inwestycji. Oferta może być atrakcyjna szczególnie w okresie koniunktury na giełdzie. Atutem lokaty z funduszem jest przede wszystkim to, że umożliwia uzyskanie atrakcyjniejszych zysków w stosunku do standardowej lokaty. Nie można jednak zapominać o ryzyku związanym z nieudaną inwestycją. Fundusz może nie tylko przynieść stratę, która zostanie zrekompensowana zyskiem z lokaty, ale może dojść do tego, że lokata z funduszem będzie wiązała się z utratą pieniędzy. Z tego powodu lokatę z funduszem lepiej traktować jako produkt inwestycyjny. Klient udający się do banku ma zapewnioną możliwość wyboru pomiędzy funduszami o różnych strategiach inwestowania. Wytypowanie właściwego funduszu ma olbrzymie znaczenie. Warto uzyskać szczegółowe informacje o sposobie inwestowania pieniędzy przez fundusz czy zyskach osiąganych na przestrzeni czasu. Wybrać należy również okres, na jaki lokata będzie założona, który może wahać się od kilku miesięcy do kilku lat.

Kiedy lokata z funduszem jest nieopłacalna?

Lokata może nie być opłacalna, gdy wyższe niż średnia na rynku bankowym oprocentowanie obowiązuje jedynie przez krótki czas. W takim przypadku klienci niewiele zyskują, a nawet tracą w stosunku do osób, które wybrały standardową lokatę, ponieważ powinni oni liczyć się z ryzykiem związanym z inwestycją w ramach funduszu. Klienci nie mogą również zapominać, że kalkulacja ewentualnych strat jest konieczna przed podjęciem decyzji o wyborze lokaty z funduszem.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam