Czy szybkie pożyczki pozabankowe są opłacalne?

2014-04-11 12:16:00

Szybka pożyczka pozabankowa to sposób na zdobycie pieniędzy w trybie ekspresowym. Czy jest to rozwiązanie opłacalne?

Standardowym sposobem pożyczania pieniędzy jest zwracanie się do banku z wnioskiem o kredyt gotówkowy. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób wybiera pożyczki pozabankowe. Co stoi za taką decyzją? Z pewnością podstawowym czynnikiem jest tutaj fakt, że pożyczki pozabankowe są z reguły znacznie szybciej udzielane niż kredyty bankowe. Po prostu banki dokładniej weryfikują sytuację finansową i zdolność kredytową klienta. To oczywiście musi zająć nieco czasu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zaś to, że czas otrzymania kredytu w banku jest dłuższy niż otrzymania pożyczki pozabankowej. Wiele osób nie może pozwolić sobie na czekanie i jest zmuszonych wybrać pożyczkę poza systemem bankowym.

Wiemy już, że konsumenci często decydują się na pożyczki pozabankowe z powodu prędkości ich udostępniania. Pozostaje jednak pytanie, czy stoją za nimi również inne zalety? Owszem. Kolejnym plusem tego rodzaju finansowania wydaje się fakt, że w przypadku pożyczek pozabankowych warunki i wymogi stawiane przed klientem nie są tak wysokie jak w przypadku kredytów. Pożyczkę możemy otrzymać na oświadczenie o zarobkach, a nawet bez weryfikacji w BIK. Jest to wygodne w szczególności dla osób mających niejakie problemy ze spłatą przeszłych lub obecnych zobowiązań kredytowych.

Przejdźmy teraz do meritum, czyli do oceny opłacalności pożyczek pozabankowych. Wielu osobom wydaje się, że skoro są one tak korzystne pod względem szybkości i wymagań to znaczy, że są też korzystne w zakresie finansowym. Tutaj niestety może spotkać je dość spore rozczarowanie. Otóż pożyczki pozabankowe zazwyczaj nie są tak opłacalne jak kredyty. Porównując czysto finansowe wskaźniki, kredyt chyba zawsze będzie tańszy. Skąd to się bierze? Powód jest prosty: pożyczka o niższych wymogach formalnych to większe ryzyko dla pożyczkobiorcy, który musi je sobie zrekompensować dodatkowymi opłatami lub wyższym oprocentowaniem.

Jaki więc nasuwa się wniosek? Jak można odpowiedzieć na pytanie, czy pożyczki pozabankowe są opłacalne? Odpowiedź powinna być dwutorowa. Z jednej strony można śmiało stwierdzić, że takie pożyczki są mniej opłacalne niż kredyty. Jest tak jednak tylko w wypadku, kiedy mamy do wyboru dwie opcje (możemy pozwolić sobie i na kredyt i na pożyczkę). Z drugiej strony, pożyczka jest opłacalna (ze względów pozafinansowych), jeśli na wzięcie kredytu w banku nie możemy liczyć.

Marzena Kazbieruk