Za i przeciw dla pożyczki w parabanku

2014-03-31 20:37:00

Pożyczka w parabanku to poważna decyzja i zanim ją podejmiemy, należy mieć przed oczami wszystkie jej plusy i minusy.

Parabanki, rozumiane jako pozabankowe firmy pożyczkowe, kuszą konsumentów interesującymi propozycjami finansowania. Reklamują swoje usługi takimi hasłami jak „pożyczka bez BIK” czy "pożyczka bez zbędnych formalności", "pożyczka na dowód". Rozsądny konsument, zanim podejmie decyzję o skorzystaniu z tego typu usług, powinien przeanalizować wszystkie możliwe scenariusze.

Pożyczki gotówkowe oferowane przez parabanki są na pewno atrakcyjne dlatego, że nie wiążą się z tak dużymi wymaganiami formalnymi, jak kredyty bankowe. W parabanku nie będziemy tak dokładnie analizowani pod kątem zdolności i wiarygodności kredytowej i nikt nie będzie wymagał od nas spełniania wysokich wymogów w tym zakresie. Jednocześnie, biorąc pod uwagę współczesne oferty finansowania, będziemy mogli liczyć na dużo niższe kwoty w porównaniu do kredytów bankowych. Trzeba jednak pamiętać, że głównie to te mniej znane parabanki są skore pożyczać pieniądze jedynie na dowód, bez sprawdzania historii kredytowej wnioskodawcy. Większe instytucje raczej bez wyjątku sprawdzają dane o wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej. W każdym razie, jeśli nasza historia kredytowa nie przedstawia się najlepiej, na pewno istnieje większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy pieniądze w parabanku niż w banku.

Pożyczka z parabanku daje nam możliwość uzyskania potrzebnej gotówki szybko, a to jest w wielu sytuacjach po prostu koniecznością. Konsumentom często zależy na uzyskaniu potrzebnej kwoty w przeciągu maksymalnie  kilku godzin. Na takie rozwiązanie często nie ma co liczyć w banku, który z reguły wymaga dostarczenia zaświadczenia o zarobkach - a uzyskanie go od pracodawcy nie zawsze jest możliwe szybko. Pod tym względem parabanki wypadają dużo lepiej od banków. Jeśli więc potrzebujesz pieniędzy natychmiast, to będzie to rozwiązanie dla Ciebie.

Jak widać, pożyczki w parabanku mają sporo zalet. Niemniej jednak nie są się one w stanie ustrzec pożyczkobiorców przed pewnymi niedogodnościami. Mamy tu na myśli fakt, że relatywny koszt tego typu usług pozabankowych w porównaniu do alternatywnego kredytu jest znacznie większy. Nie zawsze wiąże się to z wyższym oprocentowaniem, bo często daleko większe znacznie odgrywa szereg dodatkowych opłat - prowizji, opłat administracyjnych i ubezpieczeń, które znacznie zwiększają wysokość kwoty pozostałej do zwrotu po skorzystaniu z opcji finansowania. To wszystko każe dokładnie przemyśleć decyzję o wzięciu pożyczki w parabanku i przeanalizować wyżej wymienione za i przeciw, zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie.

Ilona Maciejuk