Czy pożyczki Wonga są tak dobre jak ich reklamy?

2014-03-27 19:03:00

Pozabankowe firmy pożyczkowe coraz chętniej promują się na naszym rynku, kusząc atrakcyjnymi reklamami i ofertami, które mają zaspokoić nasze potrzeby. Tym razem przyjrzymy się bliżej ofercie firmy Wonga.

Firma Wonga rozpoczęła swoją działalność w Wielkiej Brytanii, a dzięki dynamicznemu rozwojowi udaje jej się wkraczać na kolejne rynki, w tym do Polski. Jej telewizyjne reklamy przekonują nas o prostych zasadach przyznawania pożyczek, a także na pełnym informowaniu klientów o koniecznej do zapłaty kwoty, w zamian za określoną pożyczkę. Czy tak jest naprawdę?

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki w firmie Wonga nie możemy liczyć na wysokie kwoty. Firma ta specjalizuje się bowiem w szybkich i małych pożyczkach, które sięgają kwoty od 50 do 750 zł. Termin spłaty wynosi od jednego do trzydziestu dni. Oprocentowanie i prowizja zależą właśnie od tych dwóch czynników, a firma rzeczywiście na samym początku informuje nas o tym, jaką kwotę będziemy zmuszeni zapłacić, wyszczególniając zarówno koszt odsetkowy, jak i prowizję.

W przypadku zaciągnięcia pożyczki na maksymalną kwotę (czyli 750 zł) i na maksymalny okres czasu (30 dni), prowizje i odsetki wyniosą 218,32 zł, a więc do spłaty będzie 968,32 zł. Firma podaje też wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, która w tym przypadku wyniesie aż 3972,8 procent.

Do zalet oferty Wonga można z pewnością zaliczyć fakt, iż wszelkie formalności związane z wypełnieniem wniosku i przyznaniem pożyczki można wykonać błyskawicznie i wygodnie, w pełni on-line. Pieniądze mogą trafić na nasze konto nawet w 15 minut. Od początku wiemy też, jaką kwotę będziemy musieli spłacić, dzięki czemu po kilku dniach nie zaskoczy nas wyższy, niż zakładaliśmy rachunek.

Wonga podczas weryfikacji swoich klientów bierze pod uwagę ich historię w BIK. Z jednej strony może to być bariera nie do przejścia dla niektórych osób, a konkretnie tych, które wykazywały spore opóźnienia w spłatach rat, ale w sytuacji, gdy nie stanowi to dla nas problemu, nie powinniśmy się tego etapu podczas wnioskowania o pożyczkę obawiać.

Emilia Kasińska