Szukamy kredytu oddłużeniowo-komorniczego

2014-03-20 17:13:00

Kredyt oddłużeniowo-komorniczy to produkt oferowany przez wiele pozabankowych firm pożyczkowych. Sprawdźmy, na ile jest opłacalny.

Pod nazwą kredytu oddłużeniowo-komorniczego w istocie kryje się pożyczka dla osób, które mają problemy z komornikiem. Nie jest to, jak sądzi wiele osób, kredyt udzielan przez bank. Banki udzielają co najwyżej kredytów konsolidacyjnych, które są połączeniem kilku wierzytelności w jedną po to, aby ich spłata była łatwiejsza. Dla banku osoba, na której majątek czyha komornika, jest mało wiarygodna i dlatego też w takiej sytuacji możemy zwrócić się o pomoc tylko do firm pożyczkowych.

W poszukiwaniu pożyczki oddłużeniowej najlepiej skierować się w stronę Internetu. Szukając tego typu produktów kredytowych na pewno natkniemy się na wiele reklam rozmaitych instytucji pożyczkowych, choć nie wszystkie - mimo zapewnień płynących z reklam - będą skore do pożyczenia pieniędzy osobie, która zetknęła się już z windykacją. Jeśli już taką propozycję ze strony którejś z firm otrzymamy, nie ma co liczyc na to, że będzie tania jak bankowy kredyt.

Firmy z sektora pozabankowego proponują zazwyczaj pożyczki dla osób, których okres zadłużenia w Biurze Informacji Kredytowej wynosi maksymalnie 90 dni. W takiej sytuacji klient nie jest zobowiązany do przedstawiania zaświadczenia o swoich dochodach. W jaki sposób parabank zabezpiecza swoje interesy przy takiej pożyczce? Rozwiązaniem może być np. hipoteka należącej do wnioskodawcy nieruchomości. Decydując się na kredyt oddłużeniowy, musimy liczyć się z tym, że jego zabezpieczeniem może zostać ustanowiona należąca do nas nieruchomość. Najczęściej jest nią dom. Zanim podpiszemy umowę z dana firmą, należy dokładnie przeczytać wszystkie warunki związane ze spłatą powstałego w ten sposób zadłużenia. Zaleca się tutaj jak największą ostrożność, ponieważ chwila nieuwagi lub przeoczenie jakiegoś elementu mogą sprawić, że zdecydujemy się na produkt, który będzie dla nas większą szkodą niż korzyścią. W sytuacji, kiedy nie rozumiemy sposobu naliczania jakichś opłat lub kształt umowy wydaje nam się cokolwiek nietypowy, warto pomyśleć o zwróceniu się z prośbą pomocy w rozszyfrowaniu zapisów umowy do specjalisty (np. prawnika – może mamy kogoś takiego w rodzinie?), który przygotuje dla nas analizę umowy.

Ilona Maciejuk