Social lending - nowa forma pożyczek

2014-03-28 11:36:00

Na polskim rynku finansowym od 2008 roku funkcjonuje nowa forma pożyczek, jaką są pożyczki społecznościowe, ang. social lending.

Pożyczki społecznościowe, ang. social lending, to rozwiązanie pożyczkowe pierwszy raz zaprojektowane w Wielkiej Brytanii. Ten model pożyczania pieniędzy zakłada już na samym początku całkowite omijanie systemu bankowego oraz konieczności korzystania z usług pozabankowych firm pożyczkowych. Pożyczka społecznościowa przestaje być sprawą między konsumentem a bankiem lub firmą pożyczkową, a staje się umową między dwiema osobami fizycznymi, z których jedna posiada nadwyżkę finansową i chce się nią podzielić.

W sektorze pożyczek społecznościowych współpraca między stronami umowy kredytowej jest nawiązywana na specjalnych portalach internetowych. Pierwszym serwisem tego typu na świecie była ZOPA (Zone of Possible Agreement – Strefa Możliwego Porozumienia), po czym stworzone zostały kolejne tego typu projekty w innych krajach, w tym w Polsce. W tej chwili na polskim rynku funkcjonuje sześć serwisów, które zajmują się łączeniem interesów różnych osób fizycznych. Wśród tych serwisów znajdziemy Kokos.pl, Pozycz.pl, Sekrata.pl, Finansowo.pl, AbisInwestor.pl oraz Zakra.pl. Ogólny sposób działania wszystkich serwisów jest bardzo podobny. Ich zadaniem jest pośredniczenie w nawiązywaniu kontaktów osób chcących pożyczyć i pożyczać pieniądze. Różnice między nimi sprowadzają się zaś do szczegółowych kwestii ochrony i bezpieczeństwa zainteresowanych stron.

Pożyczki tego typu oferują różne możliwości finansowania. Użytkownik może próbować pożyczać pieniądze tylko od jednego pożyczkodawcy. Może też pożyczać je od kilku pożyczkodawców. To samo tyczy się pożyczkodawców. Chcąc ograniczyć ryzyko finansowe, są oni skorzy bardziej do pożyczania mniejszych sum większej liczbie pożyczkobiorcom.

Podstawową motywacją do stworzenia tego rodzaju systemu pożyczkowego była chęć ominięcia klasycznych dróg pożyczania pieniędzy. A to dlatego, że zainteresowani kredytem często chcą uniknąć spotykanych w bankach formalności lub po prostu liczą na ograniczenie wysokich kosztów obsługi pożyczek pożyczanych od firm pożyczkowych. Social lending daje możliwość znalezienia takiego pożyczkodawcy, który przystanie na warunki będące znacznie lepszymi od tych oferowanych przez bank. Co więcej, social lending umożliwia zdobycie pieniędzy osobom, które w kontakcie z bankiem i jego wysokimi wymaganiami nie miałyby szans, np. ze względu na niekorzystną historię kredytową. Z tej też racji takie pożyczki spełniają ważną rolę społeczną.

Marzena Kazbieruk