Sprawdź, czy jesteś w rejestrze dłużników

2014-04-29 16:24:00

Zapis w rejestrze dłużników może skutecznie pokrzyżować plany zaciągnięcia kredytu. Jak można sprawdzić, czy dana osoba figuruje na czarnej liście, np. KRD?

Jeśli podejrzewamy, że wierzyciel mógł wpisać nas na czarną listę dłużników, warto to sprawdzić samemu. Zwłaszcza w kontekście planowanego zaciągnięcia kredytu. Długi to również rosnące odsetki, a w związku z tym problemy.

Kto trafia do rejestru dłużników?

Kiedy dług u wierzyciela przekroczył kwotę 200 zł, wierzyciel ma prawo zgłosić dłużnika do Krajowego Rejestru Długów. W rejestrze dłużników można znaleźć się już po 60 dniach od pojawienia się zadłużenia wobec wierzyciela. Teoretycznie wierzyciel powinien najpierw wysłać powiadomienie, że planuje wpisanie określonej osoby na listę dłużników. Po upływie 30 dni od wysłania listu może podać dłużnika do Krajowego Rejestru Długów bez powiadamiania go o tym fakcie.

W KRD można znaleźć się jednak nie tylko z własnej winy, ale również w wyniku działania innych osób, które zaciągną pożyczki, podszywając się pod nas, czego nie będziemy świadomi. Zdarza się, że złodziej, posługując się skradzionymi dokumentami osoby trzeciej, zaciąga kredyt na pokrzywdzonego. Jeśli to nastąpi, należy jak najszybciej zgłosić fakt na policji. Mimo wszystko może się zdarzyć, że oszust zdążył już wykorzystać naszą tożsamość, a po kilku miesiącach okazuje się, że widniejemy w rejestrze dłużników. W takiej sytuacji za pośrednictwem policji można doprowadzić do usunięcia nas z listy dłużników, przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy.

Jak sprawdzić, czy jestem notowany w rejestrze dłużników?

Weryfikacja tego, czy znajdujemy się na liście nierzetelnych dłużników, nie jest trudna. Wystarczy zalogować się w Serwisie Ochrony Konsumenta, a następnie pobrać raport na swój temat. Raport jest dostępny zaraz po sprawdzeniu i potwierdzeniu tożsamości osoby, która zgłosiła chęć jego otrzymania.

Warto podkreślić, że widniejący w jednym z BIG-ów może mieć problem z wzięciem kredytu, zakupem na raty czy uzyskaniem dobrej oferty u operatora telefonii lub Internetu. Jeśli danej osobie zależy na szybkim usunięciu wpisu o sobie z rejestru, należy jak najszybciej uregulować dług, a wierzyciel będzie miał obowiązek w ciągu 14 dni wypisać dłużnika z listy. Jeśli należność nie zostanie uregulowana, osoba zadłużona zostanie usunięta z listy dopiero po 10 latach.

Większość zadłużonych decyduje się na spłacenie długu, ponieważ ograniczenia z nim związane utrudniają wiele życiowych działań, jak kredyt, pożyczka, zakup na raty. Ponadto podważają wiarygodność w oczach potencjalnych współpracowników lub partnerów biznesowych.

Renata Grochowska