Sprawdź, ile zapłacisz za pozabankową pożyczkę na samochód

2014-03-05 11:50:00

Zakup auta można sfinansować nie tylko za pośrednictwem kredytu samochodowego, ale również pożyczki w prywatnej firmie finansowej. Z jakimi kosztami wiąże się zobowiązanie w instytucji pozabankowej?

Rozbudowane procedury bankowe związane z ubieganiem się o kredyt na samochód sprawiają, że coraz więcej klientów, pragnąc skrócić czas oczekiwania na dodatkowe pieniądze umożliwiające nabycie auta, decyduje się na skorzystanie z pożyczek udzielanych przez prywatne firmy finansowe. Drugą grupę osób, które sięgają po pożyczki samochodowe, stanowią konsumenci z negatywną historią w BIK lub bez zdolności kredytowej, które na wierzytelność w banku nie mają szans.

Atuty pożyczek

Podstawowym atutem pożyczek pozabankowych jest często występujący brak konieczności przedstawiania sterty dokumentów w postaci zaświadczeń o dochodach, informacji o zatrudnieniu, podpisów poręczycieli, co ma miejsce w przypadku starań o kredyt w banku. Pożyczki pozabankowe mogą być także szybką formą finansowania zakupu pojazdu. Wiele instytucji udziela pożyczek bez badania historii kredytowej wnioskodawcy w BIK. Dodatkowo nie są wymaganie zaświadczenia o dochodach, co również przekłada się na krótszy czas, który trzeba poświęcić na uzyskanie finansowania. Na pożyczkę mogą nawet liczyć osoby zarobkujące na podstawie umów cywilnoprawnych oraz umów o pracę na czas określony. Jak widać, firmy pożyczkowe honorują wszelkie sposoby zatrudnienia, nawet te, w przypadku których banki mogłyby nie zdecydować się na udzielenie wsparcia finansowego.

Koszty pożyczek samochodowych

Korzystanie z pożyczek na zakup samochodu niesie za sobą wysokie koszty. Pożyczki z reguły cechuje nieco wyższe oprocentowanie nominalne w stosunku do kredytów bankowych. Do tego dochodzą dodatkowe wydatki związane z prowizjami, opłatami administracyjnymi. Na najniższe koszty dodatkowe pożyczki mogą liczyć klienci dysponujący wkładem własnym. Jedną z ofert pożyczek na samochód proponuje Motopożyczka. Fundusze pozyskane z tej firmy pozwolą na sfinansowanie do 50 proc. wartości rynkowej kupowanego pojazdu. Oferta standardowo umożliwia otrzymanie do 25 tys. zł, choć w indywidualnych przypadkach możliwe jest pożyczenie 50 tys. zł. W takich sytuacjach firma dokonuje indywidualnej oceny wniosku pożyczkodawcy, ale wymaga również wpłaty własnej, przewyższającej 50 proc. wartości rynkowej pojazdu.

Podstawowym atutem oferty Motopożyczki jest możliwość uzyskania finansowania bez odsetek. Oprocentowanie zobowiązania jest zerowe, jedyne koszty stanowi prowizja w wysokości 6 proc. Pożyczkę mogą uzyskać klienci w wieku od 25 do 70 lat. Okres kredytowania wynosi maksymalnie 60 miesięcy.

Marzena Kazbieruk