Ile kosztuje przedłużenie okresu spłaty pożyczki?

2014-03-05 16:00:00

Prywatne firmy finansowe udzielające tak zwanych mikropożyczek często oferują przedłużenie okresu spłaty zobowiązania. Ile kosztuje taka możliwość?

Pożyczki w firmach pozabankowych stają się coraz popularniejsze przede wszystkim ze względu na minimum formalności niezbędnych do spełnienia w celu otrzymania dodatkowych pieniędzy. Brak konieczności przedstawiania zaświadczeń o zarobkach oraz weryfikacji informacji w BIK pozwalają uzyskać szybką pożyczkę za pośrednictwem firm działających w Internecie. Mikropożyczki można otrzymać na krótki czas, który z reguły nie przekracza kilkudziesięciu dni. Standardowy okres, na jaki udzielane są drobne pożyczki w Internecie, zamyka się w granicach 30 dni. W nielicznych przypadkach można uzyskać chwilówkę na 60 dni.

Opłaty za odroczenie terminu spłaty

Większość instytucji pozabankowych udziela wsparcia finansowego na okres maksymalnie 30 dni, a za przedłużenie określonego czasu trzeba ponieść dodatkowe opłaty, doliczane do dość wysokich łącznych kosztów pożyczki. W ofercie jednej z największych firm na rynku pożyczek internetowych, Vivus.pl, w przypadku wierzytelności na kwotę 100 zł prowizja za przyznanie dodatkowych pieniędzy (poza pożyczką pierwszą) wynosi 23,30 zł. Za przedłużenie terminu spłaty o 7 dni trzeba zapłacić 17,7 zł. Gdy okres przekraczający termin zwrotu pożyczki wynosi 14 dni, dodatkowe koszty stanowią już 21,50 zł, a przy 30 dniach aż 30 zł. Jak widać, prowizja za rozciągnięcie w czasie spłaty zobowiązania o kolejne 30 dni jest wyższa od prowizji za samo udzielnie pożyczki. Z tego powodu przedłużenie spłaty wierzytelności z reguły nie jest opłacalne i jeśli nie ma takiej potrzeby, nie warto się na nie decydować. Przy krótszym okresie kredytowania, wynoszącym 15 dni, prowizja od udzielonej pożyczki będzie kosztowała klienta 18 zł, a przedłużenie spłaty o 7 dni 17,7 zł czyli tyle samo, co przy pożyczce zaciąganej na 30 dni.

Przedłużenie to dodatkowy koszt

W większości firm pożyczkowych przedłużenie terminu uregulowania pożyczki wiąże się z prowizją, która wynosi prawie tyle samo, co prowizja pobierana za udzielnie zobowiązania. W Ekspres Kasie w przypadku wierzytelności na 200 zł, zaciąganej na 30 dni, prowizja wynosi 79 zł. Przedłużenie czasu spłaty pożyczki o dodatkowe 30 dni prowadzi do naliczenia prowizji w dokładnie takiej samej kwocie, czyli 79 zł. Dodatkowo firma zastrzega, że termin uregulowania zobowiązania może być przedłużony jedynie o taki okres, na jaki została zawarta pożyczka, czyli w przypadku wierzytelności na 30 dni przedłużenie spłaty może wynieść jedynie 30 dni. Dodatkowe opłaty wynikające z wydłużenia spłaty pożyczki są, jak widać, dość wysokie.

Ilona Maciejuk