Jak działają pożyczki z kokos.pl?

2014-03-19 16:03:00

Pożyczki bardzo często służą do zaspokajania naszych potrzeb finansowych, jednak nie zawsze możemy skorzystać z kredytów bankowych. Ciekawą alternatywą dla usług banków są pożyczki społecznościowe, udostępniane między innymi przez serwis kokos.pl.

Kokos.pl to serwis z aukcjami pożyczkowymi. Działa on już od 6 lat, oferując ciekawe rozwiązania zarówno dla pożyczkobiorców, jak i inwestorów. Za jego sprawą można zaciągnąć pożyczkę społecznościową na określonych warunkach, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane procedury weryfikujące zdolność kredytową w bankach i bez narażania się na ukryte koszty przewidziane w umowach stosowanych czasem przez pozabankowe firmy pożyczkowe.

Zasady działania serwisu są bardzo proste. Przed przystąpieniem do aukcji zarówno pożyczkobiorca, jak i inwestor muszą założyć konto w serwisie, a także zweryfikować swoje dane osobowe. Następnie można przejść do korzystania z serwisu. Osoba zainteresowana zaciągnięciem pożyczki musi przygotować opis aukcji, czyli przedstawić interesujące ją warunki spłaty kredytu, a także jego cel i dodatkowy opis, który ma na celu przekonać inwestorów do sfinansowania naszych zakupów i potrzeb. Korzystając z pożyczek społecznościowych, nie narażamy się na żadne ukryte opłaty. Możemy sami określić interesujące nas warunki spłaty wierzytelności, ustalając oprocentowanie na poziomie aktualnie od 1 do 16 punktów procentowych i określony termin uregulowania długu. Serwis przewiduje jednak limity w maksymalnej kwocie pożyczki. Dla pożyczkobiorców pierwszy raz korzystających z usług serwisu będzie to 1000 zł, po czym kwota ta wzrosnąć może z kolejnymi pożyczkami nawet do 25 tysięcy w przypadku rzetelnego wywiązywania się ze spłaty wszelkich zaciąganych wcześniej zobowiązań. Z takiego rozwiązania mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Sytuacja od strony inwestorów wydaje się oczywista. Analizując dostępne w serwisie aukcje, znajdujemy takie, w których potencjalny pożyczkobiorca ustalił warunki spłaty korzystne z naszego punktu widzenia. W takich sytuacjach możemy wnieść swój udział w kwocie od 50 do 5000 zł. W ten sposób staniemy się jednym z kilku inwestorów, którzy udzielą wsparcia finansowego danej osobie i uzyskają z tego tytułu przychód określony przez oprocentowanie pożyczki.

W przypadku pożyczek społecznościowych należy przykładać dużą uwagę do bezpieczeństwa transakcji, więc w przypadku, gdy istnieje jakiekolwiek ryzyko niewypłacalności pożyczkobiorcy, lepiej od razu zrezygnować z takiej inwestycji.

Emilia Kasińska