Na czym polegają pożyczki społecznościowe?

2014-02-25 19:31:00

Pożyczki społecznościowe to w Polsce wciąż nowy temat. Polegają na pożyczaniu gotówki pomiędzy osobami prywatnymi, w czym pomagają przeważnie platformy internetowe.

Social lending, czyli pożyczki społecznościowe, przyszły do Polski z Wielkiej Brytanii w roku w okolicach 2008. Od tego momentu istnieje kilka wiodących portali, które pośredniczą w transakcjach pomiędzy pożyczkobiorcami oraz inwestorami. Do najpopularniejszych serwisów należą kokos.pl, pozycz.pl czy zakra.pl.

Zasady pożyczek społecznościowych

Zasada udzielania pożyczek społecznościowych jest bardzo prosta. Z jednej strony pojawiają się inwestorzy, którzy określają, jaką kwotę są skłonni pożyczyć i na jaki procent. Z drugiej strony przychodzą pożyczkobiorcy, którzy wskazują kwotę, którą chcą pożyczyć i na jaki procent. Jeśli dwie oferty pasują do siebie, dochodzi do transakcji pomiędzy osobami.

Małymi krokami

W portalu kokos.pl każdy użytkownik zaczyna od małych kwot. Pierwsza pożyczka może wynosić maksymalnie 1 tys. zł. Jeżeli klient odda kwotę w terminie i w prawidłowej wysokości, dostanie możliwość pożyczenia do 2,5 tys. zł, później do 5 tys. zł, 10 tys. zł i w końcu 25 tys. zł. Wysokość pożyczek określa jego rating, który mówi innym o jego aktywności i rzetelności jako osobie zawierającej transakcje.

Jak rozpocząć pożyczanie?

Pierwszy krok to rejestracja w portalu. Podczas weryfikacji potrzebne będzie zdjęcie lub skan dowodu osobistego. Ponadto przydadzą się inne dokumenty, takie jak prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa lub paszport. Załączenie skanów wszystkich tych dokumentów obniża koszt weryfikacji o kilkadziesiąt zł.

Spłata pożyczki społecznościowej

Pożyczkę społecznościową można spłacać w dwóch wariantach. Pierwszy to spłata ratalna. Na portalu kokos.pl odbywa się ona do 11. dnia każdego miesiąca. Pożyczone pieniądze można także oddać w całości.

Pożyczka społecznościowa na konkretny cel

Pożyczka może przybrać formę gotówkową lub formę pożyczki na zakup w sklepie. Wówczas środki przelewane są od razu na konto wskazanego sklepu, podobnie jak dzieje się to z kredytami bankowymi. Pożyczki społecznościowe cieszą się dużą popularnością. Zarówno pożyczkobiorca, jak i inwestor mogą liczyć na atrakcyjne oprocentowanie, ustalane indywidualnie. Oznacza to, że inwestor zarobić może o wiele więcej niż w przypadku lokaty, a pożyczkobiorca może pożyczyć taniej niż w kredycie.

Emilia Kasińska