Pożyczka pozabankowa a prywatna - czym się różnią?

2014-03-10 18:00:00

O ile kredyty są domeną banków, o tyle pożyczki mogą być oferowane przez pozabankowe firmy pożyczkowe, a nawet przez osoby prywatne. Warto poznać różnice między poszczególnymi rodzajami kredytowania.

Choć coraz chętniej korzystamy z pożyczek udzielanych przez firmy pozabankowe, to ciągle też mamy dość negatywny stosunek do tego typu instytucji. Z jednej strony możemy otrzymać w nich interesującą nas kwotę pieniędzy, z drugiej narażamy się na bardzo wysokie oprocentowanie i nierzadko na ukryte koszty, przy których same odsetki należy uznać za koszt stosunkowo niewielki. Alternatywą dla firm pożyczkowych są pożyczki prywatne, udzielane przez osoby, które właśnie gotowe są zainwestować kapitał, jednocześnie pomagając osobom, które tych pieniędzy w danym czasie potrzebują.

Pożyczki pozabankowe i prywatne można uznać w określonych przypadkach za bardzo podobne. Wszystko zależy od umowy, którą podpiszemy. Zasady firm pożyczkowych są jednak jasne i obowiązują wszystkich klientów, natomiast w przypadku pożyczek prywatnych, warunki spłaty są ustalane indywidualnie między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą.

Firmy pozabankowe udzielą pożyczek na określone, często niewielkie kwoty, które będzie należało zwrócić w czasie przewidzianym w umowie. Oczywiście kwota takiej chwilówki będzie odpowiednio oprocentowana, a w wielu przypadkach liczyć się też trzeba będzie z dodatkowymi opłatami, wśród których najczęściej pojawi się prowizja i różnego rodzaju opłaty przygotowawcze i administracyjne. Wbrew pozorom zaciągnięcie pożyczki w firmie pozabankowej będzie oznaczało też weryfikację naszej zdolności kredytowej. Wprawdzie procedury będą mniej skomplikowane niż ma to miejsce w przypadku banków, jednak z pewnością firma pozabankowa nie da pieniędzy osobie, które nie będzie mogła poradzić sobie z ich zwróceniem. Dla wielu osób dużym atutem może być natomiast fakt, iż w wielu przypadkach tego typu firmy nie biorą pod uwagę raportu BIK.

Warunki udzielania i spłaty pożyczek prywatnych trudno jednoznacznie zdefiniować. W tym przypadku wszystko zależy bowiem od umowy zawartej między obiema stronami. Pożyczkobiorca może znaleźć inwestora, który zaproponuje my najkorzystniejsze warunki. Co więcej, pożyczki prywatne nie określają maksymalnej kwoty pożyczki. Termin spłaty, oprocentowanie i zabezpieczenia ustalane są indywidualnie. Wielu pożyczkodawców może zażądać dokumentów potwierdzających wysokość i źródło naszych dochodów, jednak możemy liczyć na uniknięcie jakichkolwiek opłat dodatkowych. 

Marzena Kazbieruk