Jak nie stracić, zaciągając pożyczkę pozabankową?

2014-03-10 20:00:00

Często zdarza się, że szukając dodatkowych pieniędzy, decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki pozabankowej. W takich sytuacjach narażamy się jednak na ryzyko związane z profilem działalności prywatnych pożyczkodawców.

Korzystanie z pożyczek pozabankowych staje się coraz bardziej popularne. Ma na to wpływ przede wszystkim szeroko zakrojona kampania marketingowa różnego rodzaju firm pożyczkowych, które chętnie i intensywnie reklamują swoje usługi. Dla klientów jest to szansa na zdobycie szybkiej gotówki, która pozwoli na zaspokojenie aktualnych potrzeb, a następnie spłatę długu w ciągu najbliższych tygodni, najczęściej z kolejnej pensji. Teoretycznie takie działanie nie jest obarczone żadnym ryzykiem, poza wysokimi odsetkami, które w razie zwłoki mogą dość znacznie podnieść koszt całej pożyczki. Problem pojawia się w sytuacji, gdy zamiast skorzystać z oferty działających zgodnie z prawem pozabankowych firm pożyczkowych, trafimy do parabanku.

Różnica między firmami pożyczkowymi a parabankami jest dość istotna. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z firmą, która podlega ustawie o kredytach konsumenckich i korzysta z kapitału swoich właścicieli i akcjonariuszy. Ryzyko utraty kapitału może w takim przypadku ponieść wyłącznie przedsiębiorca będący właścicielem lub udziałowcem firmy, a stanie się tak w sytuacji, gdy trafi na niewypłacalnych pożyczkobiorców. Klient może za to liczyć na ochronę przewidzianą wspomnianą ustawą.

Zupełnie inaczej wygląda zaciąganie pożyczek w parabankach. W tym przypadku kapitałem są depozyty klientów, które służą do oferowania produktów podobnych do tych, które znajdziemy w legalnie działających instytucjach bankowych. Parabanki starają się działać na zasadach, na jakich funkcjonują banki, jednak nie podlegają żadnej kontroli i nie liczą się z ustawą o kredycie konsumenckim. Lokaty i wszelkie inwestycje w parabankach obarczone są dużym ryzykiem utraty całości depozytu, natomiast pożyczki mogą być oprocentowane niezwykle wysoko, co w połączeniu z wieloma dodatkowymi opłatami może pozbawić klienta wielokrotności sumy zaciągniętej pożyczki.

Ofert parabanków zdecydowanie lepiej unikać. Jeśli więc zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki pozabankowe, zdecydowanie lepiej szukać firm pożyczkowych. Najlepsze z nich zrzeszone są w Związku Firm Pożyczkowych, więc jeśli wybierzemy ofertę jednej z takich firm, możemy liczyć legalność i bezpieczeństwo transakcji.

Emilia Kasińska