Za co płacimy decydując się na pożyczkę pozabankową?

2014-02-28 19:35:00

 Dla wielu konsumentów pożyczka pozabankowa to jedyne rozwiązanie problemów finansowych. Jakie koszty generuje?

Zazwyczaj po pożyczkę pozabankową sięgają osoby, które szybko potrzebują gotówki. Nie czytają dokładnie umowy, nie zapoznają się ze szczegółami oferty. Najważniejszy jest natychmiastowy dostęp do środków finansowych. Należy pamiętać, że pożyczkę trzeba będzie zacząć spłacać i to dość prędko. Zatem warto zwolnić i porównać oferty kilku firm oferujących szybkie pożyczki.

Koszty związane z pożyczką

Kiedy ktoś decyduje się na pożyczkę pozabankową, warto, aby spojrzał na umowę chłodnym okiem, z dystansem i poznał wszelkie niuanse, które roztacza przed nim pracownik instytucji pozabankowej. Płaci się nie tylko za niesamowicie wysokie oprocentowanie, ale również za brak zbędnych formalności. Łatwość w dostępie do gotówki potencjalnych klientów parabank odbiera w postaci wielu dodatkowych opłat.

Jedną z najbardziej surowych jest oczywiście brak stałej, bezproblemowej spłaty. Jeśli klient ma problem z regularnym spłacaniem rat, może się zdarzyć, że poniesie koszty, które są niemal równe połowie wartości kredytu. Jeśli dodatkowo wysyłane są do klienta monity ponaglające, koszty niepokojąco wzrastają. Obejmują nie tylko oprocentowanie lub kary za nieterminowe spłaty rat. Zalicza się do nich również cena za wizyty pracownika parabanku, który zazwyczaj osobiście odbiera raty w domu lub miejscu pracy klienta.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na pożyczkę pozabankową, warto zbadać oprocentowanie, także dla rat, które zostaną spłacone po terminie i wysokość opłat pobieranych przez pożyczkodawcę za czynności windykacyjne (np. SMS-y i monity listowne informujące o zaległościach). Równie istotne są koszty związane z prowizją, zwłaszcza że na tym polu oferta pożyczek pozabankowych znacznie się różni. Ważny jest koszt ubezpieczenia pożyczki oraz wszelkie opłaty związane z jej przygotowaniem. Choć reklamy zdają się krzyczeć, że tego rodzaju pożyczka jest udzielana od ręki, warto dokładnie przeczytać w umowie, ile przyjdzie zapłacić za natychmiastowo udzieloną pożyczkę.

Ilona Maciejuk