O ukrytych kosztach pożyczek pozabankowych

2014-02-25 19:00:00

Ukryte koszty w umowach pożyczek pozabankowych to zmora wielu klientów. Prowizja przygotowawcza czy prowizja za przyznanie finansowania to tylko niektóre z nich.

Należałoby zacząć od tego, że kredyt i pożyczka, chociaż stawiane w jednym szeregu, to jednak są czymś nieco innym. Kredyt jest produktem stricte bankowym, a pożyczek może udzielać niemal każdy z nas jako osoba prywatna, firma czy instytucja. Warto także zauważyć, że ukryte koszty pojawiają się zarówno w jednych, jak i drugich, jednak przy kredytach zdecydowanie łatwiej jest do nich dotrzeć na własną rękę.

Pożyczka pozabankowa

Obecnie dość niebezpieczne, choć mocno popularne, jest korzystanie z usług firm pozabankowych. Ich liczba z każdym rokiem wzrasta, a ich dochody zwiększają się systematycznie. Głównym atutem takich pożyczek jest łatwy dostęp do gotówki. Firmy z reguły nie weryfikują historii klienta w BIK, akceptują niskie dochody i krótki staż pracy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na pewne niuanse. Przede wszystkim fakt, że jeśli zainteresowany zechce sprawdzić regulaminy lub opłaty pożyczki na stronie internetowej danej firmy, to często może ich nie znaleźć.

Na co uważać?

Decydując się na pożyczkę pozabankową, należy dokładnie wypytać doradcę, z którym podpisujemy umowę, o wszelkie opłaty, które trzeba ponieść. Przed złożeniem podpisu warto także zobaczyć konkretne zapisy w umowie o pożyczkę. Może się bowiem okazać, że firma zażyczy sobie dodatkowych pieniędzy za wcześniejszą spłatę lub za przygotowanie wniosku. Wydaje się, że są to niewielkie koszty, ale czasem pojedyncza dodatkowa opłata w chwilówce może sięgnąć nawet 100 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że pożyczkę zaciąga się przeważnie na kwoty niskie, np. 2 tys. zł, to tak naprawdę jest to olbrzymi wzrost opłat w stosunku do kwoty, o którą się wnioskuje.

Trzeba także rozgraniczyć prowizję za przygotowanie wniosku od prowizji za wypłatę środków lub za uruchomienie pożyczki. Może się zdarzyć, że klient padnie ofiarą wszystkich tych opłat i wówczas już na samym początku odczuje to jego portfel. Właśnie ze względu na ukryte koszty należy bardzo mocno zastanowić się przed podpisaniem umowy o pożyczkę pozabankową. Ukryte koszty mogą sprawić, że kwota będzie ciężka do spłacenia.

Marzena Kazbieruk