Czy pożyczki pozabankowe są ryzykowne?

2014-02-19 17:00:00

Pożyczki pozabankowe stają się dość popularne na polskim rynku finansowym. Tylko, czy są aby bezpieczne?

Jak wskazują statystyki, rynek pożyczek pozabankowych rozwija się intensywnie, a liczba klientów korzystających z usług prywatnych firm finansowych stale rośnie. Jednym z powodów takiej sytuacji są wysokie wymagania banków, sprawiające, że liczba osób mogących skorzystać z kredytów konsumpcyjnych jest ograniczona. Atutem pożyczek pozabankowych jest często uproszczona procedura badania zdolności kredytowej wnioskodawców.

Gdzie szukać pożyczek pozabankowych?

Szukając ofert pożyczek w prywatnych instytucjach finansowych, warto posłużyć się rankingami lub internetowymi porównywarkami pożyczek. Tego typu pomoc umożliwia sprawne zestawienie najatrakcyjniejszych dostępnych na rynku produktów. Korzystając z porównywarek dostępnych na dużych portalach finansowych, można mieć pewność, że oferty pochodzą od zaufanych wierzycieli. Wiarygodność firmy pożyczkowej jest niezwykle istotna. Sprawdzając ją, klient zmniejsza ryzyko uzyskania pożyczki na niekorzystnych warunkach, którymi są najczęściej wysokie koszty. Informacje o wierzycielu można uzyskać na podstawie relacji konsumentów, którzy skorzystali już z konkretnej oferty. Takie wiadomości są dostępne np. na forach internetowych.

Jakie ryzyko towarzyszy pożyczkom pozabankowych?

Największe zagrożenie dla osób decydujących się na usługi pozabankowe występuje w przypadku zobowiązań opiewających na wysokie kwoty, wymagające zabezpieczenia. Najpopularniejszym zabezpieczeniem pożyczek są nieruchomości, czyli wpis do hipoteki. Nieuczciwe firmy często udzielają wsparcia finansowego pod zastaw domu lub mieszkania na niekorzystnych warunkach, by przejąć mienie. Podobny problem może wystąpić w sytuacji zabezpieczenia w formie zastawu na ruchomości. Chcąc mieć pewność, że umowa pożyczki nie zawiera negatywnych zapisów, dobrze skonsultować się z prawnikiem lub doradcą finansowym. Jest to szczególnie wskazane przypadku większych kwot.

Wysokie koszty pożyczki

Łączne koszty pożyczki warto sprawdzać nawet przy zobowiązaniach na niskie sumy. Należy wówczas oszacować możliwości spłaty poszczególnych rat, które powinny być dostosowane do możliwości finansowych spłacającego. Analiza ofert różnych firm pozwala wyszukać nieco niższe oprocentowanie lub mniejsze koszty dodatkowe, takie jak prowizja czy opłata przygotowawcza. Najczęściej łączne koszty zobowiązania pozabankowego zamykają się w granicach  kilkudziesięciu procent pożyczanej sumy.

Tomasz Słupczyński