Ile kosztuje szybka pożyczka pozabankowa?

2014-03-17 13:41:00

Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że są szybkim sposobem zdobycia pieniędzy. A jak prezentują się ich koszty? Sprawdźmy.

Na szybką pożyczkę pozabankową chętnie decydują się osoby, które mają problemy tymczasowe finansowe. W takich chwila potrzebujemy najczęściej natychmiastowego zastrzyku pieniędzy. Co więcej, bardzo istotne jest to, abyśmy mogli zdobyć pieniądze bez podania konkretnego celu. Pożyczki dają taką możliwość, zaś kredyty - niekoniecznie. Na niekorzyść kredytów bankowych często przemawia też czas potrzebny do ich uruchomienia. Procedury i formalności wymagane w bankach zwykle bywają dość rozbudowane, dlatego też konsumenci wolą często zwrócić się o pomoc finansową do innych podmiotów pożyczkowych - instytucji pozabankowych.

Osoby, które chciałyby skorzystać z pożyczki pozabankowej, powinny najpierw poznać, z jakimi kosztami przyjdzie im się zmierzyć. Uwagę zwrócić należy przy tym na wszystkie komponenty, wchodzące w skład całościowego kosztu pożyczki. Mamy tu na myśli takie elementy jak oprocentowanie, prowizję, opłatę przygotowawczą oraz inne opłaty zabezpieczające oraz koszty obsługi pożyczki w trakcie trwania umowy. Dopiero, gdy uwzględnimy te wszystkie elementy, będziemy w stanie dokładnie stwierdzić, ile rzeczywiście kosztuje dana pożyczka.

Kwestia oprocentowania w przypadku pożyczek pozabankowych traci coraz częściej na znaczeniu. W Polsce obowiązuje tzw. ustawa antylichwiarska, która nakłada na pożyczkodawców obowiązek oferowania produktów, których oprocentowanie nie przekracza czterokrotnej wysokości stopy kredytu lombardowego NBP. Próg ten jest respektowany przez firmy pożyczkowe, ale te - by zwiększać swoje zyski - ograniczenia dotyczące kosztów usług finansowych omijają w inny sposób - nakładając na pożyczkobiorcę konieczność uregulowania opłat dodatkowych, wymienionych wcześniej.

Jeśli zatem chcemy dokładnie dowiedzieć się, ile kosztuje pożyczka pozabankowa, to należy w pierwszej kolejności dokładnie zapoznać się z europejskim formularzem kredytowym, który powinien być wydawany jeszcze przed podpisaniem umowy pożyczkowej. Formularz - zazwyczaj ograniczany w rozmiarach do jednej, maksymalnie dwóch stron, zawiera wszystkie niezbędne informacje o kosztach, które będzie musiał ponieść pożyczkobiorca w związku z umową. W ten sposób uda nam się zdobyć konkretne i szczegółowe dane, pozwalające na obiektywną ocenę opłacalności danej pożyczki.

Ilona Maciejuk