Czy przy pożyczkach na oświadczenie sprawdzany jest BIK?

2014-02-25 13:29:00

W przypadku pożyczek pozabankowych na oświadczenie klienci mogą spotkać się zarówno z opcją sprawdzania BIK-u, jak i udostępniania wsparcia finansowego pomijając ten rodzaj weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy.

Osoby chcące wziąć pożyczkę w firmie pozabankowej najczęściej sugerują się tym, że nie będą musiały w takiej instytucji spełniać wysokich wymagań dotyczących historii kredytowej, które występują w bankach. Jest to uzasadnione oczekiwanie, ponieważ prywatne firmy pożyczkowe są przedsiębiorstwami tworzonymi w większości przypadków po to, aby świadczyć usługi finansowe klientom, którzy np. mają gorszą historię kredytową w BIK-u lub znajdują się na Krajowym Rejestrze Dłużników. Wiele z takich instytucji reklamuje swoje usługi hasłem „pożyczek bez BIK”. Czy tak jest jednak naprawdę?

Ostatecznie wszystko zależy od firmy, z którą chcemy współpracować. Ogólnie ujmując, można przyjąć, że większe firmy pożyczkowe, takie jak np. Provident, Vivus czy Wonga, sprawdzają dane o kliencie zawarte w Biurze Informacji Kredytowej. Takie informacje są im potrzebne do oceny zdolności kredytowej konsumenta i jego możliwości spłaty wierzytelności. Oczywiście nie znaczy to, że wszystkie pozabankowe instytucje pożyczkowe będą stosować równie restrykcyjne wymogi dotyczące jakości historii kredytowej wnioskodawcy, jak banki, ale mimo wszystko klienci, którzy się do nich zwracają muszą się liczyć z faktem, że dane z BIK będą co najmniej uwzględnione. Także przy pożyczkach jedynie na oświadczenie. Jednocześnie nie wolno utożsamiać faktu sprawdzenia BIK przez większe firmy pożyczkowej z tym, że szanse na uzyskanie pożyczki przez klienta automatycznie maleją. Tutaj nie ma żadnej reguły, a do rozpatrywania wniosku każdego potencjalnego pożyczkobiorcy często podchodzi się w sposób indywidualny.

Jeśli chodzi o mniejsze firmy pożyczkowe, to w ich przypadku raczej rzadko spotkamy się ze sprawdzaniem danych o historii kredytowej klientów w Biurze Informacji Kredytowej, choć zwykle czerpią one wiedzę na temat ewentualnych niespłaconych długów z rejestrów dłużników. Mimo wszystko zaciągnięcie w tych instytucjach pożyczki na oświadczenie będzie zwykle możliwe, nawet jeśli zdarzało się nam wcześniej doprowadzać do pewnych opóźnień w regulowaniu rat kredytowych, które byłyby odnotowane w BIK-u.

Tomasz Słupczyński