Czy kredyty zaciągane przez SMS mogą być tanie?

2014-02-25 14:35:00

Kredyty zaciągane przez SMS to nowe rozwiązanie, które cechuje się szybkością zawierania umowy pożyczkowej oraz dużym poziomem wygody. Sprawdźmy, czy są również tanie.

Na polskim rynku finansowym pojawiają się co rusz nowe firmy, które oferują kredyty przez SMS. Pod tą nazwą kryją się właściwie nie kredyty, a ekspresowe pożyczki na niewielkie kwoty (zwykle od 500 do 2000 złotych). Pożyczki przez SMS to idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących zastrzyku gotówki w trybie natychmiastowym. Aby aplikować o taką pożyczkę, wystarczy telefon komórkowy, z którego należy wysłać zazwyczaj swój numer konta bankowego. Pieniądze mogą do nas trafić już po kilkunastu minutach.

To rozwiązanie posiada liczne zalety, takie jak wcześniej wspomniana szybkość wydawania decyzji kredytowej i wygoda obsługi wniosku pożyczkowego. Jednocześnie wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pożyczki zaciągane przez SMS mogą być tanie. Oczywiście słowo „tanie” to pojęcie względne i uzależnione od okoliczności. Pożyczki przez SMS to produkty skierowane do osób, które potrzebują pieniędzy natychmiastowo i nie mogą czekać na długą weryfikację ich historii kredytowej czy czasochłonne procesowanie wniosku pożyczkowego w oddziale banku czy instytucji pozabankowej. Dla takich klientów fakt, że pieniądze zjawią się na koncie niedługo po wysłaniu SMS-a, ma znaczenie priorytetowe. Tym samym są one gotowe ponieść większe koszty niż osoby, które nie muszą się tak śpieszyć. W tym kontekście można powiedzieć, że pożyczki przez SMS można uznać za tanie, ponieważ szybkość otrzymania pieniędzy może mieć większą wartość niż późniejsze koszty odsetkowe.

Jeśli jednak weźmiemy pod lupę koszty pożyczania pieniędzy przez SMS, nie traktując aspektu czasowego w sposób priorytetowy, to okaże się, że taka pożyczka wcale nie jest tania i będzie nas kosztować o wiele więcej, niż gdybyśmy ją zaciągnęli w banku. Firmy znajdujące się w porównywarce Comperia.pl, które specjalizują się w pożyczkach przez SMS, takie jak Ekspres Kasa, Via SMS czy Mini Credit, oferując chwilówki na maksymalnie 30 dni lub do dwóch miesięcy (przykładem Ekspres Kasa). Ten okres jest stosunkowo krótki w porównaniu do czasu spłaty kredytów zaciąganych w bankach, dlatego niesie ze sobą dość spore koszty. Jeśli na przykład zdecydujemy się na pożyczenie w jednej z firm 500 zł, to będziemy musieli po 30 dniach zapłacić 575 zł. To oznacza, że koszt pożyczenia tej sumy na jeden miesiąc wyniósł aż 75 zł.

Pożyczki przez SMS można uznać za tanie pod warunkiem, że zrozumiemy ich specyfikę oraz dużą range przyznamy okolicznościom związanym z możliwością skorzystania z nich. Jeśli mamy czas na standardową procedurę wnioskowania o kredyt, to na pewno znajdziemy bardziej rentowny sposób pożyczania pieniędzy. Jeżeli jednak czasu nie mamy, a gotówki potrzebujemy od razu, to takie pożyczki będą dla nas tak czy inaczej opłacalne, choć odsetki mogą wynieść całkiem sporo.

Tomasz Słupczyński