Kredyt samochodowy - jakie oprocentowanie dostaniemy?

2014-03-18 15:25:00

Często zakup samochodu wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. W tym miejscu pojawia się kilka możliwości, przy czym kredyt samochodowy jest jedną z wybieranych najczęściej. Jakie oprocentowanie może zaoferować nam wobec tego bank?

Już na wstępie należy zaznaczyć, że kredyt samochodowy jest zdecydowanie jednym z najbardziej interesujących rozwiązań, ponieważ może zapewnić korzystne warunki spłaty. Alternatywą dla niego jest kredyt gotówkowy, który jednak z reguły będzie oznaczał wyższe oprocentowanie, które to koszt całego kredytu podniesie na znacznie wyższy poziom. Oczywiście kredyt samochodowy jest kredytem celowym, a więc musimy liczyć się z tym, że pieniądze zdobyte w ten sposób będą mogły zostać przeznaczone tylko na zakup pojazdu (czasami także na proces związany z zakupem, czyli np. opłaty rejestracyjne), a sama transakcja będzie musiała być udokumentowana. Ponadto bank ustanowi zabezpieczenia, które dadzą mu pewność, że nawet w przypadku problemów kredytobiorcy ze spłatą rat, pożyczone mu pieniądze wrócą do kredytodawcy. Mając tego świadomość możemy zastanowić się nad kredytem samochodowym i tym, jakie oprocentowanie zaoferują nam banki.

Z racji ustanowienia zabezpieczeń mamy pewność, że oprocentowanie kredytu samochodowego będzie niższe, niż np. kredytu gotówkowego. Oferty banków mogą się jednak znacznie różnić między sobą, dlatego w zależności od interesującego nas pojazdu powinniśmy sprawdzić oferty różnych banków – samochodowych i uniwersalnych. Nie jest bowiem tajemnicą, że banki samochodowe mogą zapewnić nam znacznie niższe oprocentowanie, jednak paleta aut, wśród których będziemy mogli wybierać, zostanie znacznie zawężona. Przykładem jest Volkswagen Bank, który na zakup samochodów grupy Volkswagen, np. Skody, oferuje kredyt z oprocentowaniem nominalnym już od 3,99 proc. z możliwością skredytowania całej wartości pojazdu i bez limitu maksymalnej kwoty kredytu.

Dla porównania Deutsche Bank udzieli nam kredytu samochodowego w ramach oferty db Kredyt motoryzacyjny, którego oprocentowanie będzie wynosiło aż 16,21 proc. a ograniczeniem będzie wiek kredytobiorcy (do 65 lat), minimalna wysokość kredytu (20 tys. zł) i okres kredytowania tylko do 5 lat. W przypadku mBanku (oferta kredytu samochodowego z ubezpieczeniem) oprocentowanie kredytu zaczyna się od 5,44 proc., ale maksymalna kwota możliwa do uzyskania nie może przekroczyć 450 tys. zł.

Warto więc przeanalizować możliwie najwięcej ofert kredytów na samochodów, biorąc pod uwagę również to, jakie auto nas interesuje, aby pod tym kątem znaleźć ofertę dopasowaną do własnych potrzeb.   

Emilia Kasińska