Gdzie po kredyt samochodowy dla firm bez BIK?

2014-03-17 12:00:00

Samochód jest elementem niezbędnym do funkcjonowania znacznej większości firm. Niestety, nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić na jego zakup za gotówkę. Wtedy rozwiązania zaczynamy szukać w bankach. Czy mamy jednak szansę na kredyt samochodowy dla firm bez BIK?

Samochód jest jednym z najczęściej finansowanych zewnętrznie środków trwałych, będących majątkiem firmy. Niestety, kredyt bankowy nie zawsze jest rozwiązaniem dostępnym dla każdego przedsiębiorcy. Niekorzystne wpisy w raporcie Biura Informacji Kredytowej zamykają szansę na otrzymanie kredytu, nie tylko samochodowego, ale też każdego innego znajdującego się w ofercie instytucji bankowych. Nie oznacza to jednak, że szanse na otrzymanie pożyczki na samochód dla firm bez BIK jest w ogólnie niemożliwe. Takie produkty możemy bowiem znaleźć wśród ofert wielu istniejących na rynku firm pozabankowych.

Oferty pozabankowych instytucji pożyczkowych dla wielu osób wydają się być ostatnim możliwym rozwiązaniem, mimo wielu zagrożeń, jakie niosą za sobą. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim niezwykle wysokie koszty spłaty całego zobowiązania. Do tych należy bowiem nie tylko oprocentowanie, ustalone z reguły na najwyższym dopuszczalnym poziomie, ale też wiele dodatkowych opłat manipulacyjnych, które w wielu przypadkach pożyczkobiorcy poznają dopiero w momencie konieczności ich spłaty. To wszystko sprawia, że zdecydowanie lepszym pomysłem będzie poszukanie innych rozwiązań finansowania zakupu pojazdów.

Doskonałą alternatywą dla kredytu samochodowego dla firm bez BIK będzie leasing. Firmy oferujące takie rozwiązanie również raczej nie będą intensywnie interesowały się naszą historią w Biurze Informacji Kredytowej, a warunki finansowania, które nam przedstawią, będą z pewnością znacznie bardziej interesujące od tych, z jakimi spotkamy się w ofercie firm pozabankowych. Jednocześnie leasing może wiązać się z określonymi korzyściami podatkowymi związanymi z możliwością wliczenia rat leasingowych w koszt uzyskania przychodu.

Jeszcze innym rozwiązaniem dla przedsiębiorców mających problemy w BIK-u jest próba uregulowania swoich długów, a tym samym poprawienia swojej historii kredytowej, która znajdzie oczywiście odzwierciedlenie w raporcie BIK. To z kolei poskutkuje możliwością skorzystania z produktów bankowych.

Jak więc widać, pożyczki samochodowe bez BIK dla firm, oferowane przez instytucje pozabankowe, nie są jedynym rozwiązaniem pozwalającym na sfinansowanie niezbędnych pojazdów i istnieje kilka innych, bardziej opłacalnych sposobów, aby za auto zapłacić w ostatecznych rozrachunku mniej.

Tomasz Słupczyński