Co oznaczają raty balonowe przy kredycie samochodowym?

2014-02-17 06:00:00

Coraz więcej osób kupuje sobie samochód na kredyt. Jedną z bardziej korzystnych pożyczek na zakup auta jest kredyt samochodowy z ratą balonową. Na czym polega?

Oczywiście najbardziej powszechnym sposobem spłaty kredytu samochodowego są tradycyjne raty kapitałowo-odsetkowe. W takiej sytuacji, decydując się na kupno pojazdu, zobowiązujemy się spłacać kredyt samochodowy regularnie co miesiąc, a każda rata obejmuje część kapitałową oraz odsetkową kapitału, jaki pozostaje do uregulowania. To, jak wysoka jest rata, zależy od czasu trwania kredytu, no i oczywiście od tego, jak drogi jest kupiony za niego samochód.

W ostatnim czasie osoby zainteresowane kupnem samochodów na kredyt mogą jednak skorzystać z innej propozycji, jaką jest kredyt samochodowy z ratą balonową. Określenie „rata balonowa” nie jest jeszcze dobrze rozpowszechnione i większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak taki kredyt działa. Dlatego też warto przybliżyć jego specyfikę.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, w standardowym kredycie każda rata składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Spłacamy raty - w równej wysokości - przez ustalony z góry okres spłaty i z każdym miesiącem kwota należności się zmniejsza. W przypadku kredytu z ratą balonową sytuacja przedstawia się nieco inaczej. W jego przypadku zakup samochodu może być rozbity nawet na dwie raty (50 x 50) bądź więcej, przy czym czas odstępu między poszczególnymi płatnościami może wynosić nawet rok. Nazwa „rata balonowa” bierze się oczywiście stąd, że ostatnia rata jest najwyższa (bądź równa pierwszej - w przypadku opcji kredytu 50 x 50).

Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, że w przypadku podobnych kredytów kredytobiorca płaci relatywnie niższe odsetki niż w przypadku rat równych lub malejących, jakie występują standardowo przy kredytach samochodowych.

Mając na uwadze te wszystkie czynniki, należy powiedzieć, że kredyt samochodowy z ratą balonową to doskonała opcja finansowania zakupu auta dla osób, które wolą zapłacić na koniec okresu kredytowania całą kwotę, a w trakcie jego trwania chcą unikać dużych rat.

Emilia Kasińska