Jak oprocentowane są kredyty przez Internet bez BIK i KRD?

2014-03-14 14:32:00

Dużo osób korzysta z możliwości, jakie oferują banki w zakresie zaciągania kredytów przez Internet. Dotyczy to także ofert firm pożyczkowych, które udzielają pożyczek bez BIK, a nawet bez KRD.

Internet daje szerokie spektrum możliwości w zakresie pozyskiwania kredytów i pożyczek. W szczególności odnosi się to do osób, którym zależy na wzięciu dla siebie pożyczki niewymagającej posiadania pozytywnej historii kredytowej w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) oraz KRD (Krajowym Rejestrze Dłużników). Takie osoby nie mogą liczyć jednak na wzięcie kredytu bez BIK i KRD, ponieważ ta nazwa odnosi się tylko do produktu oferowanego przez banki, te z kolei są zobowiązane przez organy nadzorcze do weryfikowania historii kredytowej wnioskodawcy w BIK-u. Jeśli więc interesują nas kredyty bez BIK i KRD przez Internet, to na wstępie musimy sobie uświadomić, że w praktyce poszukiwać powinniśmy pozabankowych pożyczek. Wiedząc to, możemy przejść do przeszukiwania najkorzystniejszych ofert.

W tej chwili na polskim rynku finansowym funkcjonuje wiele firm pożyczkowych, oferującym klientom bardzo różne produkty sprofilowane pod kątem ich indywidualnych potrzeb. Takie firmy są w stanie zapewnić nam pożyczkę, która spełni nasze oczekiwania, jednak najpierw musimy przebrnąć przez gąszcz ofert mniej korzystnych. Warto zawczasu zapoznać się z kosztami tego typu umów, by później - po ich podpisaniu - nie być niemiło zaskoczonym.

Jeśli korzystamy z pożyczek bez BIK i KRD dostępnych przez Internet, to powinna zainteresować nas wysokość ich stopy procentowej. Ile zwykle przy tego rodzaju produktach kredytowych one wynoszą? Z reguły firmy pozabankowe stosują oprocentowanie zbliżone do najwyższego, jakie jest ograniczone przez ustawę antylichwiarską (czyli czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP), choć zdarza się (głównie w przypadku chwilówek), że samo oprocentowanie jest równe 0 proc., bo pożyczkodawca zarabia na wysokiej prowizji i innych opłatach administracyjnych. Ogólna zasada jest taka, że pożyczki bez BIK i KRD zaciągane w sieci są podobnie oprocentowane do tych, które dostępne są w stacjonarnych placówkach danych firm pożyczkowych. Jeśli więc liczymy na to, że biorąc pożyczkę w sieci, uzyskamy diametralnie lepsze warunki spłaty, to możemy srogo się zawieść. Oczywiście możemy liczyć na to, że stopa procentowa będzie nieznacznie niższa, ale nie wolno nam się spodziewać jakiś ogromnych różnic. Tym bardziej, że z reguły to koszt prowizji najbardziej wpływa na całkowity koszt umowy chwilówek.

Renata Grochowska