Co powinieneś wiedzieć o kredytach online bez BIK i KRD?

2014-01-29 12:56:00

Gdy nie możemy pożyczyć pieniędzy w banku, ze względu na złą historię w BIK czy wpisy w rejestrach dłużników, szukamy alternatywnych form wsparcia finansowego. Do takich rozwiązań zaliczają się szybkie kredyty online udzielane bez sprawdzania informacji w BIK.

Negatywna historia kredytowa w BIK-u najczęściej uniemożliwia otrzymanie pożyczki w banku. W indywidualnych przypadkach, gdy zaległości w spłacie rat mieszczą się w granicach od 30 do 90 dni, w zależności od instytucji mamy szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Na ogół jednak większość konsumentów przy negatywnym scoringu kredytowym i wpisie do KRD nie ma szans na pożyczkę w banku.

Kredyty w prywatnych firmach pożyczkowych

Na rynku finansowym przybywa pozabankowych instytucji pożyczkowych. Pożyczki, zwane często szybkimi kredytami bez BIK-u, są udzielane zarówno przez firmy oferujące swoje usługi tylko w stacjonarnych placówkach, jak też firmy działające tylko w Internecie. Prywatni wierzyciele na ogół nie mają wglądu do BIK-u. Korzystają z własnych baz gromadzących informacje na temat nierzetelnych klientów, a zaledwie część pożyczkodawców sprawdza informacje w rejestrach dłużników, takich jak KRD.

Pożyczka przez Internet

Szybką pożyczkę najłatwiej otrzymać przez Internet, gdyż firmy działające online z reguły nie współpracują z BIK-iem, a nawet często weryfikują informacji o wnioskodawcach w rejestrach nierzetelnych dłużników. Wynika to przede wszystkim z niewielkiej wysokości kwot, jakie możemy otrzymać starając się o dodatkowe pieniądze drogą internetową. Decydując się na wsparcie finansowe ze strony działających w sieci firm pozabankowych, można uzyskać najczęściej kilkaset złotych na krótki okres kredytowania - z reguły 30 dni. Kolejne pożyczki mogą natomiast wynosić nawet po kilka tysięcy złotych. Atutem tego rodzaju chwilówek online jest możliwość szybkiego pozyskania potrzebnych środków finansowych. Procedury przyznawania pożyczek są przy tym często mocno uproszczone - pożyczkodawcy często nie wymagają od klientów zaświadczeń o dochodach.

Koszty szybkich pożyczek online

Przy szybkich kredytach online trzeba brać pod uwagę to, że ograniczenie formalności do minimum przekłada się zwykle na wysokie koszty obsługi tego rodzaju zobowiązań. Prywatne firmy pożyczkowe oferują większe oprocentowanie nominalne niż banki, dodatkowo pożyczki obciążone są rozmaitymi opłatami, jak choćby opłaty administracyjne. Nawet jeśli zaciągamy kredyt przez Internet, zawsze mamy udostępnioną do wglądu treść umowy kredytowej. Zaakceptować ją powinniśmy tylko w momencie, gdy zapoznamy się z kosztami, jakie będziemy musieli ponieść w wyniku spłaty zobowiązania, które zamierzamy podjąć.

Renata Grochowska