Czy kredyt bez BIK może być tani?

2014-04-11 17:07:00

Coraz częściej spotykamy się z ofertami kredytów bez BIK. Myśląc o takim rozwiązaniu, warto zastanowić się nad tym, czy taki kredyt może być tani.

Kredyt bez BIK kojarzy nam się przede wszystkim z pożyczką w instytucji pozabankowej. Nazwa „pożyczka” byłaby tu zdecydowanie lepsza, bo przecież kredyt można wziąć tylko w banku, czyli instytucji podlegającej nadzorowi finansowemu ze strony KNF-u. Tak czy owak, pożyczka bez BIK to rozwiązanie dla osób, które nie mogą liczyć na kredyt gotówkowy w banku. Ten ostatni wiąże się z większymi wymaganiami formalnymi i finansowymi. Nie każdy jest w stanie im podołać i stąd też taka duża popularność pozabankowych pożyczek bez BIK.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z pożyczki bez BIK, lepiej dokładnie poznać jej koszty. Jeśli przyjrzymy się różnym propozycjom rynkowym, to okaże się, że wzięcie takiej pożyczki, choć wygodne z perspektywy wymagań formalnych, jest o wiele mniej atrakcyjne od strony finansowej. Decydując się na współpracę z klientem, który nie może lub nie chce pochwalić się swoją historią kredytową, firma pożyczkowa ponosi większe ryzyko. W takiej sytuacji jest zmuszona je w jakiś sposób zrekompensować. Rekompensowane jest ono zazwyczaj przy pomocy różnego rodzaju opłat dodatkowych (drogie ubezpieczenie, prowizja, opłata przygotowawcza), a także poprzez dużo wyższe oprocentowanie. W efekcie pożyczka bez BIK nie jest tania i na koniec okresu spłaty klient jest zobowiązany oddać dużo więcej, niż gdyby zdecydował się na alternatywną propozycję w banku.

Zdając sobie sprawę z tych wszystkich niuansów i specyfiki pożyczki bez BIK, nie wolno jednak sądzić, jakoby wszystkie z nich były bardzo drogie. Konkurencja wymusza na firmach pożyczkowych proponowanie coraz lepszych warunków kredytowych, z czego oczywiście mogą skorzystać klienci. Trzeba pamiętać również o bardzo istotnym elemencie, jakim jest sama relatywność kosztów pożyczki. Jeśli nie będziemy interpretować kredytu czy pożyczki bez BIK w perspektywie konkretnego klienta, to popadamy w mało znaczące generalizacje. To, czy pożyczka bez BIK jest tania czy droga, zależy nie tylko od kwestii czysto finansowanych, ale również od naszej konkretnej sytuacji, możliwości finansowych i potrzeb pieniężnych.

Jedno jest pewne - kredyty (pożyczki) bez BIK są droższe od standardowych kredytów bankowych. To, czy uznamy je za tanie, zależy jednak od naszych możliwości i ograniczeń.

Renata Grochowska