Jak wziąć kredyt dla firm na zakup auta?

2014-01-09 17:00:00

Kredyt samochodowy, jak każde inne zobowiązanie w banku, wiąże się nie tylko z kosztami, ale również z formalnościami, których przyszły kredytobiorca będzie zobowiązany dopełnić. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby móc starać się o tego rodzaju finansowanie.

Pierwszym parametrem, który musimy brać pod uwagę jeżeli chodzi o koszty związane z kredytem samochodowym, jest oprocentowanie. Jest to wartość znacznie wpływająca na całość wydatków związanych z pożyczką. Nie na wysokości samego oprocentowania nominalnego powinniśmy się jednak skupiać w ocenie kosztów pożyczki, a raczej na wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Element ten uwzględnia między innymi prowizję pobieraną przez bank. Przedsiębiorca ubiegający się o fundusze na zakup pojazdu nie może również zapomnieć o współczynniku LTV. Określa on całkowity koszt zobowiązania w stosunku do ilości rat. Dobrze wiedzieć, że najtańszym rozwiązaniem jest podjęcie kredytu na jak najmniejszą ilość rat. Dzięki temu sumaryczny koszt zadłużenia zmniejszy się.

Jakie dokumenty musi przedstawić przedsiębiorca?

Przedstawiciel czy właściciel firmy ubiegającej się o kredyt samochodowy w banku jest zobligowany do tego, aby przedstawić instytucji szereg dokumentów. Są one niezbędne z tego względu, iż pozwalają określić dochód przedsiębiorcy, a przede wszystkim informują wierzyciela o wiarygodności danego klienta.

Na samym wstępie kredytobiorca przedkłada dokumenty założycielskie firmy czyli NIP, REGON oraz wpis do ewidencji działalności gospodarczych. Rodzaj dokumentów dochodowych, na podstawie których bank wyliczy zdolność kredytową firmy zależy od jej formy prawnej. W przypadku uproszczonej księgowości, czyli książki przychodów i rozchodów może to być wydruk całego dokumentu lub jedynie podsumowanie całoroczne. Jeżeli natomiast przedsiębiorca rozlicza się w oparciu o podatek zryczałtowany, to doradca poprosi przedsiębiorcę albo o stosowny PIT albo o ewidencje przychodów.

Zabezpieczenia spłaty pożyczki

Kredyt dla firmy na zakup auta wymaga ustanowienia zabezpieczeń na pojeździe. Pożyczka najczęściej zabezpieczana jest cesją praw z polisy ubezpieczeniowej. Jednak czasem banki mogą żądać także dołączenia do umowy kredytowej podpisu poręczyciela. Dodatkowo możemy być także zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia na wypadek utraty pracy lub poważnego zachorowania i hospitalizacji.

Ilona Maciejuk