Szukasz pożyczki pozabankowej bez BIK i zaświadczeń?

2014-02-03 03:00:00

Gdy w domowym budżecie zabraknie środków, zazwyczaj szukamy szybkiego kredytu, najlepiej bez BIK i zaświadczeń. Trzeba jednak uważać, pożyczki pozabankowe bywają horrendalnie drogie.

Pożyczanie pieniędzy od banków jest opcją zdecydowanie bezpieczniejszą niż szukanie ich u firm pozabankowych. Umowy wprawdzie dość jasno określają warunki spłaty: pożyczoną kwotę, sumę odsetek, prowizję za przyznanie środków finansowych i koszty ubezpieczenia, jednak istnieje wiele opłat, które mogą przyprawić o zawrót głowy.

Koszty kredytów a koszty pożyczek

Jeżeli chodzi o koszty dodatkowe związane z kredytem bankowym, możemy np. zapłacić za monit listowny lub telefoniczny w razie nieterminowej spłaty. Taki koszt waha się między kilkoma a kilkudziesięcioma złotymi. Większość banków odeszła już od praktyk naliczania sobie po 50 czy 80 zł za przypomnienie o spłacie i taki koszt jest raczej niezauważalny.

Jeżeli jednak weźmiemy pożyczkę, to oprócz kar możemy także liczyć na bardzo wysokie odsetki, co, przy zwyczajowo niskich kwotach dostępnych w firmach finansowych, sprawia, że koszty rosną szybko i nieadekwatnie do pożyczonej sumy. Przy drugiej lub kolejnych pożyczkach z Vivus.pl klient za tydzień zwłoki dopłaci 245 zł (przedłużenie terminu spłaty przy pożyczce 2,5 tys. zł na 30 dni). Jeśli spłata opóźni się o miesiąc, trzeba liczyć się z kosztem 475 zł. Sama prowizja za przyznanie pożyczki sięga aż 350 zł, co sprawi, że RRSO pożyczki wyniesie 392,4 proc.

Plusy pożyczek pozabankowych

Jeżeli możemy mówić o zaletach pożyczek bez sprawdzania BIK-u i przedstawiania zaświadczeń, można zaliczyć do nich z pewnością łatwy dostęp do gotówki. Klienci nie czekają długo na decyzje kredytowe i odbiór pieniędzy. W bankach czas oczekiwania może przeciągnąć się do kilku dni, w firmach pozabankowych podjęcie decyzji zajmie z reguły kilkanaście minut. 

W zakresie wypłaty gotówki wszystko zależy od jej formy. Jeśli mamy konto w tym samym banku co firma udzielająca finansowania lub jeśli chcemy wypłatę do ręki, wówczas pieniądze mamy od razu. Jeśli zaś mamy konto w innym banku, czekamy, aż środki zostaną zaksięgowane na naszym koncie, z reguły następnego dnia.

Po pieniądze w instytucjach pozabankowych mogą zgłaszać się ponadto osoby, które mają negatywną historię w BIK. Formalności jest niewiele i ograniczają się przeważnie do przedstawienia dowodu osobistego.

Tomasz Słupczyński