Tanie kredyty na zakup samochodów ciężarowych

2013-12-30 16:00:00

Zakup samochodów ciężarowych jest dość znacznym obciążeniem nawet dla dobrze prosperujących firm transportowych. Jeśli własnego kapitału brak, przedsiębiorcy mogą znaleźć na rynku bankowym oferty dopasowane do ich potrzeb, mając możliwość zaciągnięcia tanich kredytów na sfinansowanie pojazdów.

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że zaciągnięcie kredytu samochodowego na zakup pojazdu ciężarowego nie powinno być problemem. W rzeczywistości duża część banków oferuje kredyty samochodowe dla firm, jednak nie są one przeznaczone na opłacenie kupna pojazdów ciężarowych, a jedynie tych, które mieszczą się w limicie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 tony. Wprawdzie mogą to być małe samochody dostawcze, jednak o dużych TIR-ach w większości przypadków możemy zapomnieć. Kredyt stricte samochodowy, którym sfinansujemy nowy ciągnik siodłowy czy przyczepę, zdobyć możemy za to między innymi w Idea Banku.

Idea Bank jest w stanie sfinansować zakup tego typu pojazdu bez wymaganego minimalnego stażu firmy i bez określania maksymalnej kwoty kredytu. Nie oznacza to jednak, że w trakcie rozmowy z doradcą uzyskamy zapewnienie, iż bez najmniejszych przeszkód bank sfinansuje nasze zakupy i to przy ustanowieniu minimalnego oprocentowania. Wręcz przeciwnie. Wysokość udzielonego nam kredytu na potrzeby rozbudowania floty samochodów ciężarowych będzie uzależniona od kondycji finansowej firmy i obrotów, jakimi charakteryzuje się jej konto bankowe.

Sfinansowanie zakupu ciężarówki kredytem bankowym nie oznacza jednak przymusu ograniczania się tylko do kredytów samochodowych. Nawet jeśli dany bank nie posiada w swojej ofercie produktu, który umożliwia pozyskanie środków z przeznaczeniem na opłacenie pojazdów o dużej masie całkowite, to z pewnością posiada on inne oferty kredytowania dla firm, które pomogą w zakupie tego typu auta. W wielu przypadkach samochód ciężarowy będzie mógł zostać zakupiony dzięki kredytom inwestycyjnym. A która instytucja finansowa przedstawi nam najkorzystniejszą ofertę? Po pierwsze zależy to od wiarygodności kredytowej przedsiębiorcy, kondycji finansowej danej firmy, a także zdolności negocjacyjnych jej właściciela.

Alternatywą dla kredytów na zakup samochodów zawsze pozostaje leasing. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze danego rodzaju kredytowania, warto przeanalizować wszystkie możliwości finansowania, jakie oferują banki, także pod kątem opłacalności z podatkowego punktu widzenia. Koszty różnych rodzajów kredytów są bowiem w odmienny sposób rozliczane z urzędem skarbowym.

Ilona Maciejuk