Zasady przyznawania kredytów samochodowych

2014-01-02 08:25:00

Dla wielu osób kupno samochodu za gotówkę stanowi dość duże wyzwanie ze względu na brak własnych zasobów pieniężnych, w związku z czym lepszym rozwiązaniem wydaje się być w ich przypadku zaciągnięcie kredytu. Jeśli interesuje nas kredyt samochodowy, warto najpierw poznać zasady jego przyznawania.

Kredyt jest jedną z bardziej popularnych form finansowania zakupu samochodów i wykorzystują go zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Korzystnym urozmaiceniem oferty bankowej są kredyty balonowe, przyznawane często przy zakupie samochodu w autoryzowanym salonie. Często ich oprocentowanie równe jest zeru, dzięki czemu wiele osób chętnie rozważa taką propozycję. Bez względu jednak na rodzaj kredytu samochodowego, wnioskodawca musi spełnić wymagania określone przez instytucje udzielające mu wsparcia finansowego.

Podstawową zasadą obowiązującą podczas przyznawania kredytu samochodowego jest konieczność weryfikacji zdolności kredytowej wnioskodawcy. Choć wymagania stawiane klientowi nie są tak rygorystyczne, jak podczas starań na przykład o kredyt mieszkaniowy, to należy liczyć się z koniecznością posiadania stałego źródła dochodu i odpowiedniej wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pracę, co będzie umożliwiało terminowe uregulowanie zobowiązań wobec banku.

Udokumentowanie źródła dochodu i przedstawienie wszelkich innych dokumentów, wymaganych przy staraniu się o kredyt samochodowy, to jednak tylko początek całego procesu wnioskowania o pożyczkę. Należy liczyć się również z tym, że w wielu przypadkach bank będzie kazał nam również przedstawić po uruchomieniu pożyczki fakturę lub umowę kupna-sprzedaży auta, potwierdzającą dokonanie transakcji. Jest to o tyle istotne, że przy zaciąganiu kredytu samochodowego zasady banków wiążą się z ustanowieniem zabezpieczenia na nabywanym pojeździe. Istnieje kilka rodzajów zabezpieczeń, która są stosowane przez banki. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim przewłaszczenie pojazdu lub zastaw rejestrowy, które często idą w parze z cesją praw z polisy AC.

Choć zabezpieczenia same w sobie wymagają dopełnienia sporej ilości formalności, co będzie wymagało poświęcenia nieco czasu na dostarczenie odpowiednich dokumentów, to dzięki temu wnioskodawcy mogą zwykle liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania niż w przypadku na przykład pożyczek gotówkowych. Wybór między wysokością oprocentowania a posiadaniem od początku pełni praw do pojazdu (co miałoby miejsce w tym drugim przypadku) to podstawowe pytanie, na jakie warto sobie odpowiedzieć podczas wyboru rodzaju kredytu.

Marzena Kazbieruk