Zła historia w BIK? Sprawdź, czy masz szansę na kredyt samochodowy

2013-12-16 23:55:00

Każdy rodzaj kredytu bankowego wymaga, by klient posiadał odpowiednią zdolność kredytową i nie miał w swojej historii kredytowej zbyt dużych potknięć związanych z nieterminową spłatą rat. Istnieją jednak instytucje finansowe, które zapewniają, że nawet jeśli konsument posiada złą historię w BIK, są w stanie przyznać mu kredyt samochodowy. Czy korzystanie z ich usług to dobry pomysł?

Na samym początku warto podkreślić, że istnieje duża różnica między kredytem a pożyczką. Większość Polaków używa tych określeń zamiennie, jednak w praktyce istnieje wiele znaczących różnic między oboma rodzajami kredytowania. Przede wszystkim kredytu udzielić może tylko bank lub SKOK. Wszelkie inne formy pożyczania gotówki to pożyczki. Jako, że banki i SKOK-i są instytucjami podlegającymi kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, nie mogą dowolnie manipulować kosztami kredytów. Z kolei firmom udzielającym pożyczek zdarza się wykorzystywać luki w prawie konsumenckim, przemycając często do umów pożyczkowych szereg opłat, zawyżających koszty kredytowania.

Kredyt samochodowy ze złym BIK-iem

Kredyt samochodowy, tak jak i wszystkie inne kredyty, przyznawane są na określonych zasadach. Banki badają naszą zdolność kredytową po to, by wyliczyć kwotę, którą mogą nam pożyczyć, przy czym weryfikowani jesteśmy także pod kątem przeszłych spłat. Jeżeli w naszej historii kredytowej w BIK są wzmianki o nierzetelnym regulowaniu pożyczek, to o kredycie możemy zapomnieć. Żaden bank nie pożyczy pieniędzy klientowi z tzw. złym BIK-iem.

Pożyczka samochodowa

W razie potrzeby kupna auta zostaje nam jeszcze pozabankowa pożyczka. Taka forma zdobywania pieniędzy wiąże się ze skorzystaniem usług firm finansowych lub osób prywatnych. Spora część pozabankowych pożyczkodawców nie sprawdza historii kredytowej konsumenta w BIK - więc nie zaszkodzą nam nawet negatywne wpisy w raportach z Biura Informacji Kredytowej. Ważne natomiast, aby wnioskodawca nie widniał w rejestrach nierzetelnych dłużników. W przeciwnym razie możemy mieć problemy z pożyczeniem gotówki nawet od prywatnych firm, udzielających dość drogich chwilówek.

Kredyt a pożyczka samochodowa

Chcąc znaleźć ofertę pożyczki na samochód bez BIK, będziemy musieli się sporo natrudzić. Jedną z niewielu instytucji, która udziela tego typu finansowania jest AutoCash. Pożyczkodawca informuje, że bez sprawdzania BIK-u pożyczy nam do 60 proc. wartości samochodu (jednak nie więcej niż 25 000 zł), a 80 proc. ceny auta w przypadku, gdy dostarczymy doradcy aktualny raport z Biura Informacji Kredytowej. Okres spłaty pożyczki wynosi od 12 do 60 miesięcy. Na niskie oprocentowanie, które mogłoby konkurować z stopami procentowymi widniejącymi w ofertach banków, raczej jednak liczyć w przypadku podobnych firm nie można.

Zły BIK może przekreślić nasze szanse na bankowy kredyt samochodowy, a jeśli zależy nam na otrzymaniu potrzebnych pieniędzy i zdecydujemy się na skorzystanie z pozabankowej pożyczki, pamiętać trzeba o tym, by dokładnie sprawdzać warunki umów, bo za nadmierny pośpiech i nieuwagę możemy słono zapłacić.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam